Iste, halogénové svetlá nielen v jednotkovej Fabii svietili naozaj dobre a máloktorý užívateľ by si prial niečo lepšie (nemyslím teraz do neba svietiace Fabie, keď majitelia nevedeli používať otočný ovládač na sklon svetiel, alebo zle nastavené svetlá). Kto však xenónové svetlá nevyskúšal, nikdy ich prednosti nemohol oceniť. Prvá generácia Fabie xenónové svetlá ponúkala za príplatok, alebo ako sériu pre RS. S príchodom druhej generácie sa lepší zdroj svetla z ponuky vytratil, bolo to pre malý záujem zo strany kupujúcich.

Modernizovaná Fabia má už k dispozícii aj 18-palcové disky. Sú však v takomto malom aute potrebné?

Tretia generácia tiež neponúkala nič lepšie, ako halogénové svetlá. Zmena nastala až s príchodom modernizácie, do ktorej si môžete ako zdroj svetla zvoliť full LED, teda diódu aj pre stretávací aj pre diaľkový režim. Cenovo to pritom nie je vôbec drahé, ak odmyslíme fakt, že sú dostupné len pre 2 najvyššie línie výbavy.

Pre Style stoja v pakete aj so zadnými LED svetlami, detekciou mŕtveho uhla a asistentom Rear Traffic Alert za baťovských 599 eur. Otázkou zostáva, ako svietia v porovnaní s halogénovým základom, keďže ide pri Fabii o novinku. Samotné LED svetlá môžete mať aj za 777 eur už pre líniu výbavy Ambition a rovnako pre Style, tu sa však pre vyššie spomínaný paket neoplatia kupovať samostatne.

18-palcové disky sú dostupné len pre hatchback a TSI motory.

Rovnakou novinkou sú aj 18-palcové disky, po prvýkrát v takomto rozmere pre Fabiu. Sú však určené len pre TSI motory a len pre karosériu hatchback. Pre Ambition stoja 1 009 eur a pre Style 753 eur. S rozmerom 235/35 si naozaj nepamätám, žeby doposiaľ mala Fabia takto široké plášte. I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že Fabia zdražela, základ 1,0 MPI 55 kW (75 k) stojí 10 240 eur pre Active, nemusí to tak byť. Fabia totiž dostala do série manuálnu klimatizáciu, za ktorú ste si predtým museli doplácať. Na trhu tak môžete nájsť aj „trojkové“ Fabie so „švihadlami“ vpredu aj vzadu a bez klimatizácie. To už sa s faceliftom u nás predaných áut stať nemôže.

Zdroj foto: Škoda

LED svetlá budú vo Fabii dostupné po prvýkrát ako lepšia opcia od dôb prvej generácie a jej xenónov.