Mnohí priaznivci značky Porsche, ktorí nepatria medzi fanatikov majú na vedenie Porsche ťažké srdce. A ja sa im ani veľmi nedivím. Manažment už roky umelo drží Caymany na uzde, len nech dynamickými schopnosťami neohrozia božskú 911. Na jednej strane Porsche chápem. 911 je už živá legenda akú nemá v sortimente žiadna iná značka na svete. Na druhej strane si myslím, že priaznivcov 911ky by Caymany netrápili, aj keby boli rovnako výkonné, alebo aj rýchlejšie. Klienti 911ky v akejkoľvek verzii kupujú aj o čosi viac, než len výkon, skvelé jazdné vlastnosti, dennú použiteľnosť a spoľahlivosť. Kupujú si štýl, tradíciu, históriu a spoločenský status. Faktom však je, že Porsche dokáže zarobiť väčšie love práve na vyzretej legende, než na mladom švihákovi. A tu je ukrytá odpoveď prečo biele goliere v Štuttgarte rozhodujú rozumom, nie srdcom priaznivca športiakov.

Cayman R má ešte tuhšie nastavené bez možnosti aktívneho PASM pruženia a k zemi je pribitý o ďalších 20 mm v porovnaní s modelom Cayman S kratšími a tuhšími pružinami. Napriek tomu sa vraj nejedná o zubydrtivú mašinu, ale auto použiteľné naozaj denne. Zadné kolesá poháňa plochý 6 valec cez samozáverný diferenciál. Aj vďaka lepšej trakcii zvládne zrýchlenie z nuly na stovku o 1 s skôr, ako eSko. Môžete si vybrať či ho chcete s manuálom, alebo samočinnou robitizovanou dvojspojkovou PDK, ktorá vytáča motor do vyšších otáčok ako v modeli S.

Cayman R je ku typu 911 bližšie než kedy doposiaľ. Nie len výkonom 330 k pri 7 400 ot, ale hlavne jazdnými vlastnosťami a dynamikou. V porovnaní s Cayman S je ľahší o 55 kg, čo síce nie je dychberúce odľahčenie, ale tiež nie je zanedbateľné. Ako? Základná verzia nemá klímu, ani CD rádio. Sú v ponuke, bez príplatku, ale zvyšujú hmotnosť. Je na klientovi ako sa rozhodne. V ponuke je tiež možnosť auto ďalej konfigurovať. Ultraľahký akumulátor, štíhle 19" disky z modelu Boxster Spyder a iné... Celok dotvárajú hliníkové panely dverí ako na 911 turbo a ľahké športové škrupiny. Jo, a samozrejme, doobjednateľné karbón-keramické brzdy PCCB, ktoré sú na ostrú jazdu na tratiach to naj čo si môžete želať. Odborníci sa zhodujú v dvoch veciach. Každý Cayman má skvelé jazdné vlastnosti a super motory. O brzdách je v prípade Porsche škoda polemizovať. Tiež však majú obavy, že intenzívne použitie Cayman R na okruhoch je otázne. Toto auto totiž na rozdiel od 911 nemá mazanie motora so suchou olejovou vaňou, čo pri schopnostiach podvozka môže byť pre motor naozaj problém...

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 18 obrázkov