Vyzerá ako klasický cestovný kufor na kolesách s teleskopicky výsuvnou rúčkou, na rozdiel od vašej batožiny však táto vec slúži na uskladnenie elektrickej energie. Samozrejme nie je to žiadny zázrak, ide v zásade o úhľadne (do recyklovaného plastu) zabalené lítiovo-iónové články a pracujú rovnako ako klasické powerbanky pre mobilné telefóny.

Dôjde vám šťava, nemáte vo svojom okolí žiadnu zásuvku, tak svoje zariadenie pripojíte na externú baterku. Teda ak si ten zásobník elektrickej energie nezabudnete predtým nabiť.

Háčik je akurát v tom, že na rozdiel od spomínanej powerbanky túto vec do vrecka nevložíte. Rozmery kufra s názvom Go britský startup ZipCharge neuvádza, vieme ale, že manipulácia s ním nebude úplne jednoduchá.

Kufríkový akumulátor je síce na kolieskach, ale už menší model s kapacitou 4 kWh váži 25 kilogramov. Objednajte si väčší model s 8 kWh a musíte počítať s hmotnosťou 50 kg. Nechceme podceňovať nežnejšie pohlavie, ale dosť dobre si nedokážeme predstaviť, ako sa útlejšia vodička pokúša vytiahnuť pol metráka vážiacu plastovú krabicu cez hranu batožinového priestoru.

Kapacitou žiadny zázrak

Samotná kapacita tiež nie je žiadny zázrak. Menší ZipCharge je ekvivalentom len 1,5 litra benzínu, ten väčší približne 3,1 litra. Výrobca tvrdí, že to stačí na dojazd 20, respektíve 40 míľ, čo je 32 alebo 64 kilometrov, myslíme si ale, že ide o dosť optimistický pohľad. Alebo inak povedané, asi ťažko budú uvedené hodnoty platiť pre malú Hondu e, ale tiež Porsche Taycan.

Samotné nabíjanie kufríka z bežnej zásuvky istenej 16-ampérovou poistkou bude trvať v závislosti na modeli a pri zanedbaní strát hodinu a nejaké drobné, prípadne zhruba dve a štvrť hodiny, naopak nabíjanie auta zo ZipCharge Go má trvať len 30 až 60 minút. V porovnaní s tankovaním je to samozrejme smiešne veľa, na druhej strane je to stále lepšie, ako ostať trčať uprostred ničoho s prázdnou baterkou v aute.

Sympatické tiež je, že táto mobilná nabíjačka je nonstop pripojená na internet, takže ju môžete ovládať prostredníctvom aplikácie i kontrolovať jej stav. Čo ZipCharge neuvádza, je to, či je kufrík nejako zabezpečený proti krádeži, respektíve či sú oba konce pri nabíjaní uzamknuté.

Známa nie je ani cena, nečakajte ale, že to bude pár eur. ZipCharge chce údajne túto novinku predávať za čiastku, ktorú obvyklé dáte za domáci Wallbox. Alebo si budete môcť Go prenajať, ale platiť 57 eur každý mesiac za „poistku na blbosť“ uloženú v kufri... No, niekomu zábudlivejšiemu to možno nebude pripadať veľa.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 14 obrázkov