Napriek tomu, že na našich cestách oficiálne nikde nemôžete jazdiť rýchlejšie ako 130 km/h, pneumatiky sú často schopné zvládať oveľa vyššie rýchlosti.

Možno sa vám už stal prípad, že vaše auto malo podľa technického preukazu najväčšiu konštrukčnú rýchlosť spadajúcu do označenia R (170 km/h). Napriek tomu v tom istom doklade boli uvedené pneumatiky s rýchlostným indexom H (210 km/h).

Otázka znie. Môže mať auto obuté zimné pneumatiky s nižším rýchlostným indexom, ako uvádza technický preukaz?

Odpoveď je jednoznačná. Áno, môže. Dokonca zimné pneumatiky môžu mať nižší rýchlostný index ako je najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla.

Zákon striktne nestanovuje, aký rýchlostný index musia mať zimné pneumatiky. V extrémnom prípade môžete mať pneumatiky s akýmkoľvek indexom. Aj napriek tomu je však dobré prihliadať na najvyššiu konštrukčnú rýchlosť konkrétneho auta.

Tabuľka rýchlostných indexov pneumatík.

To znamená, že v našom vyššie napísanom modelovom prípade môžu byť na aute pneumatiky so správnym rozmerom, ktoré majú napríklad rýchlostný index T (190 km/h). Ministerská vyhláška číslo 464/2009 v §5 odseku 4 dokonca umožňuje vodičovi obuť zimné pneumatiky s nižším rýchlostným indexom ako je samotná najvyššia konštrukčná rýchlosť. Odporúča sa zníženie o jeden rýchlostný stupeň. Ide však o odporúčanie a teda v načrtnutom prípade môže auto dostať napríklad aj zimné pneumatiky s rýchlostným indexom spadajúcim pod označenie M (130 km/h). V interiéri však musí byť v zornom poli vodiča umiestnená nálepka pripomínajúca maximálnu rýchlosť pneumatík. Nálepka môže byť nahradená zariadením trvale nainštalovaným vo vozidle, napríklad palubným počítačom.

Problémy môžu teoreticky nastať zo strany poisťovne v prípade nehody. Podľa dostupných informácií poisťovne rýchlostný index pneumatík neskúmajú. Príčiny nehody skúma polícia.

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj:  Priemerná pneumatika pri stovke každú sekundu rieši 3 vedrá vody!

Ak teda máte obuté zimné pneumatiky s rýchlostným indexom, ktorý nezodpovedá najvyššej konštrukčnej rýchlosti auta, musíte mať vo vnútri nalepenú takúto nálepku. Dostať ju v pneuservisoch, prípadne v predajniach pneumatík.