Poslanci za stranu Smer, páni Martvoň a Brixi, chcú rázne zasiahnuť proti stáčaniu kilometrov a používaniu antiradarov. Za neoprávnenú a úmyselnú manipuláciu s tachometrom má mať podľa ich návrhu SOI (Slovenská obchodná inšpekcia) právomoc udeliť pokutu od 5000 do 50 000 eur! Právnu normu predložili poslanci na septembrovú schôdzu NR. Novela má navyše zakázať kúpu technických prostriedkov alebo softvéru, či ponúkať služby smerujúce k neoprávnenej manipulácii s tachometrom. Novela zákona má postihovať priamo tých, ktorí pretáčajú kilometre a poskytujú s tým súvisiace služby. Nemá postihovať bežných obyvateľov, ktorí často predávajú vozidlo a ani nevedia, že má stočené kilometre.

 

Stáčanie tachometrov je nie len na Slovensku, ale v strednej Európe mimoriadne rozvinutá ilegálna činnosť. Združenie SOVA odhaduje, že len v SR jazdí viac ako 130 000 áut so stočenými kilometrami.

Za neoprávnené a úmyselné manipulácie s odometrom bude môcť Slovenská obchodná inšpekcia uložiť pokutu od 5 000 eur do 50-tisíc eur. A to do 2 rokov od dňa, keď sa SOI o porušení povinnosti dozvedela. Doba premlčania má byť až 5 rokov.
 

"Ako ukazuje dlhoročná slovenská aj zahraničná prax, pretáčanie kilometrov je v súčasnosti veľmi výhodným obchodom, na ktorom sa dá obohatiť. S príchodom digitálnych odometrov nastúpili 'softvéroví' odborníci a stáčanie kilometrov dostalo iné rozmery. Pri tomto úkone si dnes už nikto nezašpiní ruky, kilometre sa totiž stáčajú pomocou počítača napojeného priamo do servisnej zásuvky na aute," uviedli Martvoň a Brixi. Novela ustanovuje aj povinnosť pre STK - stanice technickej kontroly - zaznamenať stočené kilometre do informačného systému.

Iste nie len mňa bude zaujímať, čo pod termínom Antiradar poslanci zamýšľajú. Či rušičku znemožnenia snímania vozidla radarom/laserom alebo aj detektor blízkosti zariadenia meracieho rýchlosť.

Antiradary sa v predmetnej novele zakona tiež majú stať ilegálne aj v zmysle ich predaja a propagácie.

Chcú zakázať aj antiradary

Súčasťou právnej normy je aj sprievodná novela zákona o reklame, ktorá zakazuje prezentáciu informácií, výrobkov, technických prostriedkov a služby upravujúcich stav tachometra vozidla. Martvoň a Brixi chcú tiež zakázať poskytovanie služieb spojených s pretáčaním tachometrov aj používanie tzv. antiradarov a majákov neoprávneným osobám.

Poslanci zároveň sľubujú, že pokiaľ zákon v Národnej rade prejde do druhého čítania, pozrú sa aj na sankcie pre autobazáre a predajcov vozidiel, ktorí ich vo veľkom predávajú bežným ľuďom autá so stočenými kilometrami s cieľom čo najviac zarobiť. Podľa Spolku na ochranu vlastníkov automobilov je na Slovensku približne 130-tisíc áut s upraveným počtom kilometrov. To autá pri predaji nielen predražuje, ale môže to spôsobiť aj oveľa horšie následky. "Auto s vyšším počtom najazdených kilometrov by totiž malo podstúpiť úplne iné servisné prehliadky, inak hrozí zlyhanie dôležitých dielcov, čo môže mať fatálne následky," uvádza spolok.