To nie je všetko! Takmer 20% áut jazdí na pneu opotrebených viac, než je dovolené legislatívou EÚ. Minimálna hĺbka dezénu je 1,6 mm. Vodičom týchto áut v mimoriadnej miere hrozí aquaplaning pri rýchlostiach už o 40% nižších ako ostatným autám.

Slováci, začnite sa už starať o svoje pneumatiky!

Viac ako 3,5% skontrolovaných pneu vykazuje oba problémy, podhustenie a nadmerné opotrebenie, čo vodiča vystavuje dvojnásobnému ohrozeniu. Výsledky ukazujú, že vodiči si jednak neuvedomujú, že pneumatiky prirodzene strácajú tlak (podobne ako balóny) a tiež sú leniví skontrolovať si pneumatiky. Tiež si neuvedomujú súvislosť so stratou dobrých jazdných vlastností, zhoršení brzdných dráh a schopnosti držať stopu v zákrute. Podhustené pneumatiky sa tiež podpisujú pod zvýšenú spotrebu paliva. V závislosti na povrchu a jazdnom štýle predstavuje valivý odpor 18 až 26% celkovej sily, ktorú musí vozidlo vynaložiť na prekonanie jazdných odporov. Nízky tlak v pneu toto číslo ovplyvňuje najviac.

Kalkulácia odborníkov z Bridgestone vykazuje, že ročne sa takto minie zbytočne 3,1 miliardy litrov paliva v hodnote 5 miliard Euro. Pre životné prostredie to znamená zvýšené zaťaženie o 7,4 miliónov ton CO2 ročne.