Dlhodobo preferujem kupovať slovenské výrobky. No tu nad patriotizmom víťazí zdravý rozum. Tankujte v zahraničí a všetkým to povedzte. V Poľsku, napríklad, dostanete 50 litrov paliva za rovnakú cenu ako u nás za 40!
tankovat na slovensku sa neoplati - mame najdrahsie palivo v regione

Na Slovensku je hlavne pre neúmerne vyskú daň z PHM palivo oveľa drahšie ako v okolitých krajinách. Tankujte v zahraničí.

Ako sme už informovali, napriek neustálemu poklesu cien ropy, Slováci tankujú výrazne drahšie ako v Česku, Poľsku alebo Maďarsku. Môžu za to dva faktory. Vyššie vstupné ceny a hlavne vysoká spotrebná daň oproti našim susedom. Kým v ČR ide z každého litra benzínu do štátnej kasy 68 centov, na Slovensku je to o rovných desať centov viac, teda až 78 centov!
 

Cena pohonných hmôt sa odvíja aj od zmluvných podmienok rafinérií s dodávateľmi a od výšky marže, ktorú si určujú čerpacie stanice. Boris Tomčiak - analytik spoločnosti Colosseum si myslí, že priestor na znižovanie ceny pohonných hmôt je na Slovensku vysoký. "V horizonte 2 - 3 týždňov, pri súčasnom trende vývoja ceny ropy na svetových trhoch, by mohli ceny benzínu a nafty na Slovensku klesnúť o 5 až 10 centov za liter." Otázka však znie, za koľko bude v tom čase tankovať Čech, Maďar, Poliak či Rakúšan. Ak môžem odporučiť a nemáte to ďalej než cca 50 km, tankujte v zahraničí plnú.

Porovnanie cien PHM u našich susedov

tankovat na slovensku sa neoplati - mame najdrahsie palivo v regione

Porovnanie cien PHM v Európe

tankovat na slovensku sa neoplati - mame najdrahsie palivo v regione

zdroj údajov: stellacentrum.sk - centrum dopravných informácií

PODOZRENIE: Ak Slovensko nakupuje ropu z Ruska a jej cena je viazaná dlhodobou zmluvou, je veľmi nepravdepodobné, že nám cenu znížia o 50% ako tomu je na svetových trhoch.