Zima je v plnom prúde a ak auto využívate denno-denne, je vhodné mať v aute snehové reťaze. Najmä, ak bývate v horských oblastiach, kde je sneh bežnou súčasťou zimy a cestári ho nestíhajú odpratať. Nasadzovanie snehových reťazí je najväčší boj pre neskúseného vodiča. Tomuto boju asi čoskoro odzvoní vďaka Čechovi Petrovi Grossovi a jeho prevratnému vynálezu. Zlaté české ručičky vymysleli automatické snehové reťaze Gecko.

Jeden pár automatických reťazí stojí takmer 440 €. Pri vozidlách so 4x4  výrobca odporúča dva páry. Výsledná suma teda nepoteší.

Automatické snehové reťaze možno aktivovať jednoducho diaľkovým ovládaním priamo z auta. Vývoj trval tri roky. A ako to funguje? „Na disk kolesa sa podobne ako pokrievka nasadí protišmykové zariadenie, ktoré má štyri čeľuste s protišmykovými klincami. Čeľuste sa v prípade potreby vysunú a objímu pneumatiku. Roztvorenie a zloženie čeľustí môže vodič ovládať diaľkovým ovládačom priamo z auta, pričom samotné nasadenie protišmykového zariadenia na disk kolesa trvá po vytiahnutí z kufra len neuveriteľné dve až tri sekundy,“ opísal autor vynálezu.  V súčasnosti sa reťaze vyrábajú len pre osobné autá a na kolesá o veľkosti 15 až 18 palcov, v budúcnosti by sa však výroba mala rozšíriť aj na nákladiaky a autobusy. Cena zariadenia na jednu nápravu (2 ks) je približne 12-tisíc českých korún, teda asi 440 eur. Zariadenia je už údajne homologované vo väčšine členských štátov EÚ a v Rusku.

Ako nápad to je super. Fakt sa mi páči. Neviem, čo na to povie legislatíva, keďže tieto adaptéry s reťazami presahujú celkovú šírku auta. Navyše pevný protikus na aute nepôsobí veľmi esteticky. Ako sa s týmto adaptérom vyvážia správne kolesá? Nebude to autom triasť? Cena takmer 440€ za nápravu je vysoká a má zmysel iba vtedy, ak reťaze používate značnú časť roka. Ale je opodstatnená. Niečo vymyslieť, vytvoriť a patentovať čo-to stojí. Ak tomu doladia všetky muchy, ktoré mi napadli, môže sa tento nápad dotiahnuť do úplnej dokonalosti.

Zdroj: manmagazin.sk

TEST: SNEHOVÉ REŤAZE PRE 21. STOROČIE - UNIVERSAL MULTI GRIP

TEST: SNEHOVÉ REŤAZE PRE 21. STOROČIE - ...

Aj sebelepšie zimné pneumatiky sa dokážu dostať rýchlo na limit. Za predpokladu, že cesta je veľmi zasnežená, ...

15. 01. 2016
AKO SPRÁVNE VYBRAŤ SNEHOVÉ REŤAZE?

AKO SPRÁVNE VYBRAŤ SNEHOVÉ REŤAZE?

Opäť sú tu sviatky radosti a pokoja, čo okrem preplnených nákupných centier pre mnohých znamená aj niekoľko dní voľna ...

22. 12. 2016