Jeden pár automatických reťazí stojí takmer 440 €. Pri vozidlách so 4x4  výrobca odporúča dva páry. Výsledná suma teda nepoteší.

Len na kolesá veľkosti 15 až 18 palcov

Automatické snehové reťaze možno aktivovať jednoducho diaľkovým ovládaním priamo z auta. Vývoj trval tri roky. A ako to funguje? „Na disk kolesa sa podobne ako pokrievka nasadí protišmykové zariadenie, ktoré má štyri čeľuste s protišmykovými klincami. Čeľuste sa v prípade potreby vysunú a objímu pneumatiku. Roztvorenie a zloženie čeľustí môže vodič ovládať diaľkovým ovládačom priamo z auta, pričom samotné nasadenie protišmykového zariadenia na disk kolesa trvá po vytiahnutí z kufra len neuveriteľné dve až tri sekundy,“ opísal autor vynálezu.  V súčasnosti sa reťaze vyrábajú len pre osobné autá a na kolesá o veľkosti 15 až 18 palcov, v budúcnosti by sa však výroba mala rozšíriť aj na nákladiaky a autobusy. Cena zariadenia na jednu nápravu (2 ks) je približne 12-tisíc českých korún, teda asi 440 eur. Zariadenia je už údajne homologované vo väčšine členských štátov EÚ a v Rusku.

Ako nápad to je super. Fakt sa mi páči. Neviem, čo na to povie legislatíva, keďže tieto adaptéry s reťazami presahujú celkovú šírku auta. Navyše pevný protikus na aute nepôsobí veľmi esteticky. Ako sa s týmto adaptérom vyvážia správne kolesá? Nebude to autom triasť? Cena takmer 440€ za nápravu je vysoká a má zmysel iba vtedy, ak reťaze používate značnú časť roka. Ale je opodstatnená. Niečo vymyslieť, vytvoriť a patentovať čo-to stojí. Ak tomu doladia všetky muchy, ktoré mi napadli, môže sa tento nápad dotiahnuť do úplnej dokonalosti.

Zdroj: manmagazin.sk