Škoda stále dokáže prekvapiť, aj keď by si mnohí mysleli, že autá s okrídleným šípom sú vďaka vedeniu a hierarchicky jasnou pozícou pod značkou VW odsúdené na nudu. A toto nebude žiadna novinárska kačica, keďže médiá citujú priamo šéfa Škoda Auto, pána Winfrieda Vahlanda. A zdá sa, že nás čaká model, ktorý by si väčšina ani nevysnívala. Veď komu by už len napadol Superb RS?
 

Boss Vahladn síce priamo štítok RS a jemu adekvátne fabrické úpravy nepotvrdil, no tiež ani nevyvrátil. Svet ešte nepozná ani bežné modely Superb III. generácie, takže na správy o športovejšej verzii je priskoro. No sú zároveň skutočným prekvapením nie len pre širokú verejnosť, ale aj pre novinársku a odbornú obec. A to je dobre, lebo my ľudia máme radi prekvapenia.
 

športový Superb by mal kde brať inšpiráciu - v štúdii Vision C - aj keď len v detailoch

Podľa šéfa automobilka naozaj pracuje na športovejšej verzii, ktorá má dynamickejšie nie len vyzerať. Doslova povedal: "Uvažujeme nad postavením športového modelu. Nehovorím priamo RS, ale povedzme, že by mal prinajmenšom športový vzhľad." Ak by sa však jednalo o model RS, bavíme sa modeli s motorom s výkonom nad 300 k a pohonom 4x4. Na výber má koncern VW Group celú plejádu možností. Jedna vec je, žiaľ, istá. Že nový Superb nebude mať viac (ani menej) než 4-valce. Čo tak napríklad technika z Golfu R VII?

 

Lenže Winfried druhou vetou prehnané očakávania hneď krotí trpkou skutočnosťou, že drivá väčšina majiteľov modelov RS nehľadá väčší výkon a limitné jazdné vlastnosti (napriek tomu, že Octavia RS III. generácie ich má naozaj ukážkové, špeciálne benzínová verzia). Klienti tejto značky hľadajú skôr vzhľad za nízku cenu a pohon 4x4. Takže z celého nadšenia môže nakoniec vzniknúť obdoba Fabie Monte Carlo. Celé to totiž komplikuje hlavne cena. "Je to vec objemu predaja. Superb RS by bol asi veľmi drahý, cenou by sa asi dostal na úroveň 50 000 Euro a to by zákazníci škody nebrali." - konštatoval Vahland. Šéf sa netají tým, že aj s týmto špeci modelom musí s cenou ostať na úrovni okolo 40 000 € a to aj vo verzii kombi a 4x4 v športovej verzii. "Povedzme, že auto by malo mať nadpriemerný výkon, no nebude premotorované. No má mať športový vzhľad a na tom už pracujeme." No kým ju spoznáme môžu prejsť ešte jedny Vianoce.