Amerického výrobcu elektromobilov zažaloval čínsky podnikateľ Čan Pao-šeng. Tvrdí totiž, že automobilka porušila jeho práva na názov Tesla na čínskom trhu. Podnikateľ si ešte pred vstupom Tesly na čínsky trh, zaregistroval  ochrannú známku na jej meno. Urobil tak v roku 2006, teda 3 roky po vzniku automobilky. Čínske úrady mu ju následne, v roku 2009, priznali. Je známe, že sa nejedná o nový spor. Automobilka sa totiž snaží získať ochrannú známku na svoje meno už dlhšiu dobu. Dokonca ešte v roku 2009 ponúkla podnikavcovi 2 milióny čínskych jüanov (približne 237 000 Eur). Ten však odmietol a žiadal sumu ekvivalentnú 32 miliónom dolárov.

Čan Pao-šeng s ochrannou známkou na názov Tesla

Zašlo to dokonca tak ďaleko, že automobilka uvažovala o zmene svojej značky pre čínsky trh. Jednou z prvých možností bol názov Te Si La. Práva na jeho používanie však opäť vlastnil Čan Pao-šeng. Ďalší variant znel Tuosule. K tomu už ale nedošlo, pretože sa čínsky súd údajne, minulý rok, postavil na stranu automobilky a zrušil Čanovu ochrannú známku. Ten sa však odvolal a tvrdí, že je aj naďalej právoplatným majiteľom názvu Tesla. Automobilka, ale medzi tým vstúpila na čínsky trh a tak na ňu Čan Pao-šeng podal žalobu. Podnikateľ pritom žiada odškodné v hodnote 23,9 milióna jüanov (Približne 2,83 milióna eur) a zastavenie všetkých obchodných aktivít Tesly v Číne.

 

 

Ani zďaleka sa, ale nejedná o ojedinelý prípad. Podobný problém už riešila napríklad aj firma Philips, alebo Unilever. Nevyhol sa mu ani známy gigant Apple a v roku 2012 uzavrel s jednou čínskou firmou dohodu, ktorá mu umožnila požívať značku iPad v Číne. Táto dohoda stála 60 miliónov dolárov.

 

Zdroj: autoblog, eTrend