Známa a obdivovaná automobilka Tesla začala s predajom svojich elektromobilov, konkrétne model S len minulý rok. Vedenie značky však predpokladá, že o tieto mimoriadne sofistikované a priekopnícke autá tu bude stále väčší záujem. Preto bude v Európe potrebovať ďalšie výrobné kapacity. Tesla už jednu malú montážnu halu v Európe má. Je v holandskom Tilburgu, kde z dovezených dielov z Kalifornie montuje Model S. V brandži sa šíria neoverené informácie o tom, že Tesla zvažuje fabriku v strednej Európe. To zahŕňa Slovensko i Česko. 

Takto vyzerá výrobná linka Tesla Model S. Celkom iná ako sme zvyknutí, nie?

"Rokuje sa s viacerými. Určite bežia neoficiálne rokovania. Mali sme stretnutie aj minulý mesiac a budeme pokračovať v takýchto rozhovoroch," povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Jaroslav Holeček o vstupe nových automobiliek na Slovensko.


Poznamenal však, že ich Tesla neoslovila a o jej záujme investovať na Slovensku nemá žiadne informácie. Agentúra SITA s otázkou o možnom vstupe na Slovensko oslovila aj samotnú automobilku Tesla, tá však nereagovala.

Toto je celý hnacie ústrojenstvo spolu s akumulátormi v podlahe a zavesením kolies oboch náprav.

Slovensko by podľa predstaviteľov ZAP mohlo nového výrobcu automobilov prilákať kvalifikovanou a relatívne lacnou pracovnou silou. "Samozrejme, že v takýchto prípadoch definitívne rozhodnutie ovplyvňujú aj investičné stimuly, no vzhľadom na to, že v strednej Európe zachovávame viac-menej rovnaké pravidlá ich poskytovania, tak je to o ich štruktúre. No platí už teraz a bude platiť aj do budúcna, že takéto sofistikované výroby sú umiestnené a budú fungovať tam, kde sú schopní ľudia," uviedol Ján Pribula zo ZAP SR.

 

Problémom v prípade SR ale aj ČR však môže byť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily nie z oblasti strojárstva, ale práve silnoprúdovej elektrotechniky. Ani jedna z krajín práve v tomto odvetví historicky nijako zvlášť nevyniká. Predsa len, konštruovať diametrálne odlišný koncept dnes azda najpokrokovejšieho elektromobilu si vyžaduje aj od pracovníkov iné znalosti a zručnosti ako je to pri klasických autách.

 

O nový závod automobilky Tesla má záujem aj Česká republika. "O záujme spoločnosti Tesla Motors investovať v Európe vieme, starostlivo monitorujeme jej aktivity a v USA vyvíjame nevyhnutné kroky pre získanie investície," povedala ešte prednedávnom pre idnes.cz Adéla Tomčíková, hovorkyňa českej vládnej agentúry CzechInvest, ktorá láka zahraničných investorov. Viac však prezradiť nechcela. "Ide o veľmi citlivý projekt," skonštatovala.

Na slovenských cestách jazdí podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR zatiaľ len 27 osobných a 8 úžitkových elektromobilov. Hoci elektromobily zatiaľ na Slovensku nie sú príliš rozšírené a vo väčšine krajín sú skôr luxusnou záležitosťou, v iných sa z nich vďaka štátnym dotáciám stáva takmer bežné vozidlo.

Tesla by však nemusela byť jedinou automobilkou, ktorá by mohla u nás rozvíjať svoje aktivity. Do úvahy totiž prichádza aj automobilka z východu a Slovensko bolo údajne v hre aj o investíciu nemeckej automobilky BMW.

zdroj: SITA a Trend.sk