Väčšina ľudí a firiem vníma patenty ako niečo, čo treba chrániť. Je to úplne logické, pretože ak vymyslíte niečo nové, tak nechcete, aby vám to niekto pri prvej príležitosti beztrestne ukradol. Automobilka Tesla sa však už po stýkrát vydáva vlastnou cestou. Nedávno sprístupnila všetky patenty verejnosti.

Elon Musk chce týmto krokom údajne pomôcť celému ľudstvu.

Otázkou ostáva slovo prečo. Nič nové a prevratné nevymyslela, preto to nechce chrániť? Elon Musk si spočiatku myslel, že veľké automobilky môžu malého výrobcu veľmi rýchlo odstaviť. Dnes tvrdí, že hlavnými konkurentmi Modelu S nie sú elektromobily, ale vozidlá so spaľovacím motorom, maximálne hybridy. Elektromobily predstavujú vo výrobných programoch len malé percento.

 

Musk vidí v sprístupnení patentov verejnosti prínos pre celé ľudstvo a rozvoj elektromobilov ako takých. Už dávnejšie sa vyjadril, že Tesla nechce presekať cestu pralesom a potom položiť míny. „Veríme, že ako Tesla, tak aj ostatní výrobcovia elektrických áut a celý svet budú profitovať z existencie dostupnej a rýchlo sa rozvíjajúcej platformy,“ povedal Musk.

 

Musk nevidí v elektromobiloch ostatných značiek pre svoju Teslu veľkú konkurenciu.

Patenty môže využívať ktokoľvek.

Výrobca elektromobilov rovnako nedávno prehlásil, že svoju sieť supernabíjačiek sprístupní aj iným automobilkám. Tie však budú musieť do ceny predaného nového elektromobilu zahrnúť poplatok, ktorý umožní doživotné bezplatné nabíjanie.

 

Bude zaujímavé sledovať, aký efekt prinesie sprístupnenie projektov. Ak teda plánujete výrobu elektromobilov, môžete sa inšpirovať samotnou Teslou.

 

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Test: Tesla model S P85+