Nedávno mi kamoš, slalomár spomínal, že pri obúvaní jeho širokých slikov na disky akosi nebolo možné nafúknuť a vystrieť pneu do ráfika. Celá vec zašla tak ďaleko, až museli disk s čiastočne obutým slikom prefúkať na šialených 10 barov/atmosfér.

 

Iste viete, že osobným autám sa pneu hustia bežne v rozsahu 1,7 - 3 atmosfér (sliky - SUV/ľahké úžitkové pneu). Nechcelo sa mi veriť, že slik, alebo vôbec osobná pneu mohla vydržať 5x viac! Chalani v pneuservise Amiko v Piešťanoch však majú svoje skúsenosti a na hustenie pre takéto extrémne prípady používajú klietku. Vyzerá síce skôr ako kovová psia búda s drobným výbehom, ale účel plní. Disk so slikom tam zavreli a fúkali a fúkali... Aj tak im nebolo všetko jedno, slik s patričnou ranou na ráfik konečne dosadol, pri vyše 10 atmosférach!

V nasledujúcich spomalených záberoch máte skvelú príležitosť sledovať ako to vyzerá a aká je to sila, keď prehustením vybuchne nákladná pneu. Situácia, ktorá sa môže bežne stať pri prezúvaní v pneuservise. Americká firma Branick, ktorá sa bezpečnosťou v pneuservisoch zaoberá už vyše 30 rokov vie o čom hovorí, keď do pneuservisov odporúča ochranné klietky pre hustenie. Hlavne vo väčších dielňach sa totiž stáva, že sa úplne zabudne na to, že niektoré z kolies sa stále hustí.

Škoda, že video záznam nesprevádza patričný hlukový efekt, aj keď väčšina aparatúr pri pc by aj tak nebola schopná ani len z 50% simulovať rachot, ktorý taká rana musí vylúdiť. Ak máte trošku viac času, pozrite si kompletné prezentačné video Branicku...