Volvo iba nedávno spustilo predaj typu S90/V90 a ani SUV XC90 ešte nie je opozerané. Napriek tomu dostanú nové bezpečnostné prvky, nový motor, lepšiu konektivitu a novú farbu karosérie. Najinovatívnejšie z tohto balíka sú však práve bezpečnostné prvky. Prinášajú totiž do praxe prepojenie áut pomocou dátového cloudu.

"Dnes majú Volvá veľa bezpečnostných senzorov. Veríme, že zdieľanie bezpečnostných informácií, ako podmienky na ceste, či nebezpečenstvo, dáva zmysel a je užitočným využitím dát, ktoré auto aj tak generuje," Dr. Peter Mertens, senior viceprezident pre výskum a vývoj Volva.

Prepojenie áut medzi sebou už avizovali viaceré automobilky, ako napríklad Toyota a Jaguar Land Rover. Volvo ho však uvádza do praxe dvoma bezpečnostnými prvkami. Prvým je upozornenie na klzkú cestu. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý. Ak autu na určitom úseku cesty prekĺznu kolesá, odošle túto informáciu do dátového cloudu, kde sa anonymne zbierajú informácie z áut. Každé auto v okolí pripojené do systému, ktoré smeruje do daného bodu, potom dostane varovanie na klzký úsek cesty pred sebou. Úplne rovnako funguje aj varovanie pred odstaveným autom na ceste. Akonáhle má niekto poruchu na ceste a zapne výstražné smerovky, jeho auto odošle túto informáciu do dátového cloudu a odtiaľ upozornenie smeruje k vozidlám, ktoré na daný úsek cesty smerujú. Môže ich to uchrániť pred nepríjemným prekvapením, ak pokazené auto stojí napríklad za zákrutou. Zo začiatku budú takto komunikovať iba spomínané Volvá. Časom však počet výrobcov, ktorí budú takto zdieľať informácie, určite narastie. Aj preto automobilka uvedie systémy, na základe prepojenia áut, do života najskôr vo Švédsku a Nórsku. Neskôr ich rozšíri do celého sveta.

"Dnes majú Volvá veľa bezpečnostných senzorov. Veríme, že zdieľanie bezpečnostných informácií, ako podmienky na ceste, či nebezpečenstvo, dáva zmysel a je užitočným využitím dát, ktoré auto aj tak generuje. Volvo pomáha pomocou Connected Safety definovať úplne nový typ bezpečnostného systému," povedal Dr. Peter Mertens, senior viceprezident pre výskum a vývoj Volva.

Ako som už spomenul v úvode, v prípade Volva S90/V90 a XC90 nás čakajú novinky aj medzi motormi. Do ponuky totiž pribudne niekoľko nových, zatiaľ bližšie nešpecifikovaných, výkonových verzií motorov rodiny Drive-E. Napríklad 4-valcový dízel, ktorí dostane označenie D3, by mal jazdiť s kombinovanou spotrebou 4,3 l/ 100 km. Nezáleží pritom na tom, či je spojený so 6-stupňovou manuálnou, alebo 6-stupňovou automatickou prevodovkou.

Nuž a čo sa týka konektivity, k Apple CarPlay vo Volvách už čoskoro pribudne aj Android Auto. Veľké Volvá navyše dostanú aj online aktualizácie navigácie, ktoré zabezpečia, že máte na palube vždy najnovšiu mapu. Aby toho nebolo málo, zákazníci si budú môcť v konfigurátore S90 a V90 zaškrtnúť aj novú farbu exteriéru, ktorá má názov Maple Brown.

 

Zdroj: Volvo

TOYOTY UŽ DOKÁŽU KOMUNIKOVAŤ MEDZI SEBOU

TOYOTY UŽ DOKÁŽU KOMUNIKOVAŤ MEDZI SEBOU

Vyzerá to tak, že komunikácia medzi autami, alebo medzi autami a semaformi, či infraštruktúrou bude v budúcich rokoch ...

06. 10. 2015
AUTOMATICKÉ VYHĽADÁVANIE DIER OD JLR MÁ UŠETRIŤ MILIÓNY ZA OPRAVY.

AUTOMATICKÉ VYHĽADÁVANIE DIER OD JLR MÁ ...

Automatické vyhľadávanie dier? Mnohí z vás si isto povedia: "Poznám človeka, ktorý ho má v aute už roky." Najmä ...

14. 06. 2015
TEST VOLVO XC90 D5 INSCRIPTION

TEST VOLVO XC90 D5 INSCRIPTION

Mohlo by sa zdať, že veľkým SUV nemôžem rozumieť. Veľa ma nenarástlo (dobrého málo býva :). Nemám decká, takže ...

26. 05. 2016
VOLVO S90 POSÚVA LIMITY SEGMENTU E NIE LEN ROZMERMI

VOLVO S90 POSÚVA LIMITY SEGMENTU E NIE LEN ...

Volvo je celosvetovo známa prémiová značka. Mnohým sa spája nie len s bezpečnými a solídnymi, ale aj luxusnými autami. ...

02. 12. 2015
ŠVÉDI UKÁZALI VOLVO V90, POZRITE SI DIZAJN VO VEĽKEJ FOTOGALÉRII

ŠVÉDI UKÁZALI VOLVO V90, POZRITE SI ...

Prvé fotky po „úniku“ Volva V90 sme už mali možnosť vidieť. Švédi však konečne uvoľnili fotky oficiálne a na ...

19. 02. 2016
VOLVO VIDÍ OKOLO SEBA A POMÔŽE VÁM VYHNÚŤ SA PREKÁŽKE

VOLVO VIDÍ OKOLO SEBA A POMÔŽE VÁM ...

Volvo už dlhšiu dobu deklaruje, že chce do roku 2020 vyrábať autá v ktorých nikto nezahynie. Je to odvážny plán, no ...

05. 11. 2014