Vonku na väčšine územia SR konečne seriózne sneží. A to pre mnohých z nás znamená HURÁ - ŠMÝKANICA! Žiaľ, pre väčšinu z vás vôbec nemám dobré správy! Každé verejné parkovisko je súčasťou ciest a platia na ňom dopravné predpisy. To znamená, že za šmýkanie sa na nich hrozí pokuta z viacerých dôvodov - rušenie nočného kľudu, nebezpečnú jazdu, jazdu v protismere...


 

Policajti podotýkajú, že môže skončiť nehodou a odporúčajú navštíviť školu šmyku, kde sa dá krízove situácie trénovať pod dohľadom inštruktorov. Na Slovensku ich je niekoľko. Majú na to vyhradené špeciálne priestory a zároveň ste pod dohľadom vyškolených inštruktorov. Aby sa minimalizovalo riziko havárie.

Vodič, ktorý sa chce naučiť zvládať šmykľavé cesty, mal by navštíviť školu šmyku. Učenie sa na verejnom parkovisku môže skončiť pokutou - odporúčanie polície SR.

Sám som inštruktorom v jednej z nich. No to, čo si máte možnosť v tréningu školy šmyku vyskúšať nie je to, čo hľadáte. Pre mnohých je motiváciou pravý opak. Jazdiť a šmýkať sa na snehu, nie učiť sa ako šmyk čo najskôr zrovnať. Nikto vám nemôže zakázať skúšať šmyky aj na neverejnom priestranstve, ak ho vlastníte alebo na to máte súhlas vlastníka. Môže to však pre vás znamenať zbytočné riziko. Ak by ste ale autom jazdili mimo ciest v rozpore so zákonom o cestnej premávke, riskovali by ste pokutu až 300 eur a zákaz šoférovania na dva roky!
 

Pokuta za driftovanie na parkovisku môže byť za 50 €
 

Policajti majú pravdu aj v tom, že za driftovanie na parkovisku môžete dostať pokutu. Nemyslím si, že by mali dôvod uložiť drifterovi 150-eurovú pokutu na prázdnom verejnom parkovisku. Len s ťažkosťami by porušil pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom. Vodič by musel jazdiť opitý alebo odmietnuť fúkanie, spôsobiť dopravnú nehodu, jazdiť s preťaženým vozidlom, ignorovať policajtov, nedať prednosť v jazde, jazdiť bezdôvodne v prostismere, ohroziť chodca alebo cyklistu.
 

V prípade, že by vás policajti chytili, ako skúšate šmyky na parkovisku, mohli by vám dať bez obáv na mieste pokutu do 50 eur. Aj vodič je povinný správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Aj vodič, ktorý driftuje, je súčasťou premávky. Skúšanie krízových situácií v cestnej premávke, pri ktorých ohrozí samého seba, je takisto ohrozením bezpečnosti cestnej premávky.

 

Okrem toho, na driftovanie a šmyky na parkovisku, sa môžu vzťahovať aj predpisy o otáčaní a odbočovaní. "Vodič je povinný pri odbočovaní dbať na zvýšenú opatrnosť. Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať na neprehľadných alebo na inak nebezpečných miestach," uvádza zákon. Z uvedeného vyplýva, že najlepšie je si pre túto skvelú zimnú zábavku vodičov dohodnúť súkromný areál, letisko, slepú cestu...

Nik vám nemôže zakázať skúšať šmyky aj na neverejnom priestranstve, ak ho vlastníte alebo na to máte súhlas vlastníka.