S príchodom jari a oteplením na autá popri prakticky celoročnej hrozbe v podobe nechutného vtáčieho trusu číhajú mušky a iný hmyz. Čím rýchlejšia a dlhšia jazda, tým sú dôsledky horšie. Ak svoje auto máte čo len trochu radi, treba konať. Nechať to len tak celé dni zasychať a zbierať ďalšie a ďalšie vrstvy sa na laku naozaj dokáže podpísať natrvalo. Bez zveličovania a preháňania. Mám opakované osobné skúsenosti. Chalani z kvalitnej ručnej automyvárky KV Detail pripravili pre toto obdobie, ktoré potrvá, žiaľ až do októbra, pár zásadných tipov a rád:

Takto vyzerajú dlhodobo neriešené zapečené mušky v laku. Toto sa už klasicky umyť nedá...

Ideálne je auto, a vlastne aj motorku, v čo najkratšom čase po takej jazde očistiť. Ideálne umyť akýmkoľvek rýchlym programom. Zásadné je použiť pH-neutrálny šampón. Prečo pH-neutrál? Voči laku je jemný = neoslabuje, nezmýva existujúce vrstvy vosku. V prípade, že sa "zamuškované" auto neumýva dlhšie, hmyz sa dá zmyť oveľa ťažšie. Slnečné žiarenie a teplo z ich zbytkov uvolní kyseliny, ktoré sa do laku zaleptajú. Pri dlhodobom neriešení (stačí pár týždňov) je možné vzniknutú situáciu vyriešiť iba strojovým leštením. A to je časovo aj finančne vcelku náročné.

Najlepšia prevencia voči muškám? Voskovať, voskovať, voskovať!

Karnaubské a syntetické vosky dokážu bezpečne chrániť lak vozidla pred nástrahami hmyzu, počasia, soľou, nečistôt z ciest a i. V bratislavskej ručnej autoumyvárni KV Detail (Ružinov) odporúčajú aplikovať vosk aspoň v 2 vrstvách aspoň 2x ročne. Pred voskovaním stojí za zmienku skontrolovať lak a posúdiť, či nepotrebuje dekontamináciu - tej sme sa venovali v predchadzajúcom článku.

Strojové preleštenie laku karosérie je zdĺhavejšie a finančne náročnejšie, no najúčinnejšie riešenie pre zanedbaný lak auta, ktoré chcete znova oživiť.

Ak je vozidlo už obsypané muškami, ktoré sa nedajú umyť klasickým spôsobom, v KV Detail pomôžu strojovým leštením. Mimochodom, práve tieto dni majú akciu. Aj v tejto oblasti platí, že základom je pravidelná údržba, ktorá je najlepšou prevenciou. Umývať vozidlo aspoň 2x mesačne (v zime kvoli posypovým soliam) a na jar a v lete voči hmyzu, je takmer aamozrejmosť. V ručnej umyvárke KV Detail umývajú rukavicami z ovčej vlny a pH neutrálnym šampónom. Umytie exteriéru majú od 12 €. Sídlia v Hoteli Bratislava.
 

Viac info na www.kvdetail.sk