Nedávno sme vás informovali o tom, že do Česka príde v roku 2019 benzín s označením E10. Podiel biozložky v ňom narastie na 10 %. E10 môže kvôli iným vlastnostiam uškodiť starším motorom. Motoristom v Česku tak nezostane nič iné, než tankovať vysokooktánový benzín, ktorý väčšinou neobsahuje etanol. Príde škodlivý benzín aj na Slovensko? O tom nerozhoduje rafinéria ani čerpacie stanice, ale politici.

Niektoré štáty siahajú po benzíne E10, iné napríklad zvyšujú podporu elektromobility. Je tak možné, že benzínu s vyšším podielom biozložky sa vyhneme.

„Už v súčasnosti každý liter benzínu či nafty predávaných v sieti čerpacích staníc Slovnaft obsahuje legislatívou stanovený podiel biozložky. Rozhodnutie o prípadnom celoplošnom zavedení paliva E10 s 10 % podielom biozložky na Slovensku nie je v rukách rafinérskeho priemyslu, resp. predajcov palív. Slovnaft, ako aj ďalšie siete čerpacích staníc, sú pri výrobe a predaji palív povinné rešpektovať legislatívu, samotné podmienky výroby a parametre ale určujú kompetentné orgány,“ uvádza Ladislav Procházka, PR špecialita Slovnaftu.

O tom, či bude aj na Slovensku zavedený benzín E10, politici ešte nerozhodli. Krajiny EÚ majú do roku 2020 splniť nariadenie, že z celkovej spotrebovanej energie bude až 20 % z obnoviteľných zdrojov. Niektoré štáty tak siahajú po benzíne E10, iné napríklad zvyšujú podporu elektromobility. Je tak možné, že benzínu s vyšším podielom biozložky sa vyhneme.

 

OD R2019 BUDE V ČESKU BENZÍN, KTORÝ ...

Niekto raz prišiel s nápadom, že namiesto toho, aby sme na pôde pestovali jedlo, tak tam budeme pestovať palivo. O čom ...

09. 08. 2016