Volkswagen Group musí kvôli masívnym podvodom na emisiách zaplatiť v USA približne 15 miliárd dolárov. Kauza s názvom Dieselgate však pravdepodobne nie je na konci. Objavuje sa druhá automobilka, ktorá je tiež podozrivá z podvádzania pri emisných testoch. Taliansko-americký koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) čelí vyšetrovaniu agentúry pre životné prostredie (EPA).

FCA sa však voči obvineniam tvrdo ohradzuje a šéf koncernu Sergio Marchionne ich dokonca nazval „planými táraninami“.

Fiat Chrysler Automobiles nedávno oznámil, že môže čeliť pokute do výšky až 4,6 miliardy dolárov, ak uznajú americké úrady manipulovanie pri emisných testoch. FCA údajne vybavilo približne 104 000 SUV a pick-upov zariadením navrhnutým na podvádzanie pri laboratórnom testovaní.

Emisná kauza sa týka Jeepu Grand Cherokee a Dodge RAM 1500

„Ak uznajú, že sme porušili ustanovenie Clean Air Act, môžeme byť predmetom pokút od EPA a CARB (California Air Resources Board), ako aj ďalších orgánov štátnej správy,“ uviedlo vo vyhlásení FCA.


FCA sa však voči obvineniam tvrdo ohradzuje a šéf koncernu Sergio Marchionne ich dokonca nazval „planými táraninami“.  EPA však kontruje a tvrdí, že pick-up Dodge RAM 1500 a SUV Jeep Grand Cherokee mali v rokoch 2014 – 2016 minimálne 8 „pomocných emisných zariadení“ na 3,0 litrovom naftovom motore. Použitie týchto systémov je pritom legálne, ale úrady vyžadujú ich zverejnenie zo strany automobilky predtým, než povolia ich predaj v USA. Nie je teda jasné, či emitujú dotknuté autá nadlimitné škodliviny do ovzdušia. Problém môže byť len administratívny a pokuta, ktorá môže siahať do výšky až 4,6 miliardy dolárov, sa zdá absolútne prehnaná. Nemyslíte? Ale počkajme si na výsledok vyšetrovania, ktoré môže odhaliť nové skutočnosti.


Zdroj: carcoops, autonews