Napadlo vám niekedy, ako je to s pokutami na „milovanej“ západnej diaľnici D1? Je fér a je vôbec možné udeľovať pokuty na neskolaudovanej stavbe? A čo mýto a diaľničné známky? Ako je možné, že za neskolaudovanú stavbu platíme? Skúste vy plnohodnotne užívať, či prenajímať neskolaudovanú stavbu... To bude cirkus. Prečo to riešim? Lebo cesta s troma jazdnými pruhmi s oranžovou farbou ani po 9 rokoch nie je skolaudovaná! Pravidlá dodržiavať zákon a nariadenia pre štát neplatia? A to je len jedna časť barikády.

 

 

Pokuty na D1 dostanete preto, lebo na nej platia pravidlá cestnej premávky. Na spravodlivosť sa nehrá, ja viem. Ak si postavíte dom, kým ho neskolaudujete, stavba nemôže slúžiť účelu, na ktorý ste ju postavili. Nesmiete v nej bývať, ani podnikať. Nariadenia predsa musíte dodržať! Ako je teda spôsobilá diaľnica D1 v smere od BA, keď je neskolaudovaná? Nespĺňa bezpečnostné a iné podmienky, v prípade nehody neexistujú odstavné pruhy... (Tie občasné 20 metrové atrapy azda nik nepočíta). 

Cesta nespôsobilá pre jazdu... alebo?

Napriek tomu, jazdíme po nej a dostaneme na nej pokuty a dokonca nám ju oficiálne prenajímajú (diaľničné známky) a nákladné vozidlá na nej platia mýto! Veď tá cesta je v podstate „staveniskom“. A na takú diaľničnú známku predsa nepotrebujete. Z praktického hľadiska kúpiť celoročnú známku a využiť aj iné úseky diaľnic a rýchlostných ciest stále dáva zmysel. Už niekoľko rokov sa cena diaľničných známok nezmenila. No existuje nemalý počet ľudí, ktorí od Trnavy na východ cestovať nepotrebujú. Dochádzajú do práce do hlavného mesta a okolia a tí by to mohli mať "zadarmo", keďže užívajú nebezpečnú cestu.

 

A čo mýto nákladných vozidiel? Neokrádajú kompetentní práve firmy, ktoré platia vysoké mýto aj za cesty, ktoré sú neskolaudované? Viete si predstaviť, o koľko eur by štát dopravné firmy odbremenil? Sadzba mýta sa odvíja od počtu prejazdených kilometrov. Že sa to bežných ľudí netýka? Tak to ste na omyle, výsledná cena prepravy môže ovplyvniť aj cenu výrobkov, ktoré prepravili dopravné spoločnosti, alebo služieb, ktoré bezprostredne súvisia s prepravou na cestných komunikáciách.

Ako je to celé ošetrené právne, aby to bolo nenapadnuteľné?

Právnici pre túto stavbu v individuálnych podmienkach upravili štatút - odovzdanie do predčasného užívania. V ňom na túto stavbu platia výnimky v zmysle potrieb štátu. A áno, tie môžu platiť aj desaťročia, aký problém?

8 ROKOV NESKOLAUDOVANÁ DIAĽNICA JE STRES A NERVY. DOKEDY EŠTE?!

8 ROKOV NESKOLAUDOVANÁ DIAĽNICA JE STRES A ...

Od jesene 2009 neskolaudovaná diaľnica D1 v úseku BA do TT s „dočasnými“ troma pruhmi je jedným z výkvetov ...

05. 11. 2017
VÝSTAVBA A KOLÓNY NEKONČIA, DIAĽNICA D1 BUDE MAŤ 8 PRUHOV!

VÝSTAVBA A KOLÓNY NEKONČIA, DIAĽNICA D1 ...

Sprejazdnením križovatky Blatné problémy na D1 nekončia. Tŕň v päte vodičov, každodenne zabíjajúcich čas v ...

28. 11. 2017
TAK DIAĽNICU BRATISLAVA KOŠICE SLOVÁKOM POSTAVIA MAĎARI. PÔJDE VŠAK MAĎARSKOM

TAK DIAĽNICU BRATISLAVA KOŠICE SLOVÁKOM ...

Tri desaťročia sľubovanú diaľnicu Bratislava Košice s dokončením v nedohľadne, nateraz nasľubovaným na abstraktný ...

14. 11. 2017
DIAĽNICA PO 20 ROKOCH A V POLOVIČNOM PROFILE? NA SLOVENSKU PREČO NIE?

DIAĽNICA PO 20 ROKOCH A V POLOVIČNOM ...

NDSka 10. júna, za účasti smotánky otvorila 15 km dlhý úsek diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité – Poľsko. Diaľnica po ...

14. 06. 2017

Určite nechcem, aby na ceste bola anarchia, to by vôbec nikomu nepomohlo. Na strane druhej, vezmite si situáciu, že na ceste, ktorá je "nebezpečná", musíte zaplatiť mýto, diaľničnú známku a nebodaj pri porušení predpisov môžete dostať pokutu... A čo naši „vedúci“? Za to, že takmer 9 rokov nedokázali dať do poriadku ťažiskovú komunikáciu a ohrozujú našu bezpečnosť, „pokuta“ nebude? Stále len počúvam dookola ako občania, ale aj firmy MUSIA. Zjavne aj tu platí iný meter pre občanov a pre "štát".

 

Vaše názory rad privítam v komentároch a ankete. Nezabudnite, že sto ľudí, sto chutí!

JE V PORIADKU, ŽE ŠTÁT VYBERÁ POKUTY, MÝTO A POPLATOK ZA DIAĽNIČNÚ ZNÁMKU NA CESTE, KTORÁ JE NESKOLAUDOVANÁ?

  • Určite nie! Nech ju dokončia a vyriešia problémy! ( 79% )

     

  • S pokutami súhlasím. Mýto a diaľničné známky na úseku určite nie! ( 14% )

     

  • Súhlasím s vyberaním pokút, mýta a poplatku za diaľnice na úseku. ( 7% )

     

Odpovedalo 148 ľudí  

Foto: Lukáš Grinaj