Preteky cyklistov na paraolympiáde proti sebe stavajú súperov na bajkoch s ručným pohonom. Po prejazde cieľom so šachovnicovou vlajkou si Zanadri doslova vyzul karbónový bike a plný radosti ho zodvihol jednou rukou nad hlavu. Druhé víťazstvo perfektne dokumentuje, akú ďalekú a náročnú cestu jazdec od svojej nehody 15. septembra 2001 prešiel.


Pred 11 rokmi Zanardi pretekal v americkej sérii CART na európskom okruhu Lauzitz Ring v Nemecku. V ťažkej nehode mu súper doslova odrezal predok formuly vo vyše 300 km/h. Pri nehode prišiel Zanardi o obe nohy a než ho dostali do nemocnice, stratil vyše 70% krvi! Húževnatý Talian zázračne prežil a aj keď lekári varovali pred veľmi dlhým uzdravovaním, Zanadri už o niekoľko mesiacov chodil na umelých protézach. Nespokojný s ich tvarom a funkčnosťou si navrhol a dal zostrojiť vlastné. Netrvalo dlho a Zanardi znova pretekal v špeciálne upravených autách.

S cyklistikou začal pôvodne preto, aby si udržal kondičku. Zapáčilo sa mu to a začal súťažiť. Aktuálne má na konte už dve zlaté a jednu striebornú medailu. Na paraolympiáde v Londýne 2012 teraz Zanardi porazil obhajcu zlatej medaile Oscara Sancheza.

Alex Zanardi v plnom nasadení na špeciálnom bajku z karbónu

Alex Zanardi v plnom nasadení na špeciálnom bajku z karbónu

Momentka z nehody v sérii CART na LauzitzRingu v Nemecku

Momentka z nehody v sérii CART na LauzitzRingu v Nemecku

Druhým zázrakom je poľský špičkový jazdec Kubica. Jazdci, ktorých pre súťaže a preteky neustále svrbia dlane sa obzerajú po iných možnostiach, kde zažiť adrenalín a pretekať na špičkovej úrovni. Niektorí si skúsili DTM, IndyCar, NASCAR či CART. Iní šli opačným smerom, vzdali sa pevného asfaltu a skúsili rely. Urobil tak Kimi Räikkönen v Citroen rally team a podobné záujmy mal aj poliak Robert Kubica. Žiaľ, začiatkom minulého roka utrpel pri nehode na rely Ronde di Andra ťažké zranenia ruky. Od vtedy sa do kokpitu F1 neposadil.


Kimmi následne zaujal jeho miesto ako jazdec č. 1 v Lotus/Renault F1 tíme, hovorí sa, že Kubica aktuálne ďalej testuje rely mašiny. Nedávno vraj na súkromnom testovaní vo Francúzsku jazdil s tímom Ford World Rally Championship tímom. Britský magazín Autosport tvrdí, že Kubica si súkromne prenajal novú Fiestu WRC aby si na ňu zvykol pred tréningom so zástupcami Fordu. Ford WRC tím v žiadnom prípade nepotvrdí, že Kubica tam vôbec bol, ale je skvelé vedieť, že chalanisko sa má dosť dobre na to, aby mohol bojovať v špičkovom aute a jazdiť konkurencieschopné časy. Nie je teda vylúčené, že v dohľadnej dobe sa objaví v nejakom motoršporte aj oficiálne.

DOPLNOK: Robert Kubica práve tento víkend v Taliansku vyhral rely, čiže jeho návrat za horúci volant je späčatený.

zdroj: autosport.co.uk a autoblog.com

Robert Kubica v auguste testoval Ford Fiesta WRC

Robert Kubica v auguste testoval Ford Fiesta WRC

Rozbitý Swift Sport po Kubicovej nehode začiatkom roka 2011

Rozbitá Fabia S2000 po Kubicovej nehode začiatkom roka 2011