Odborníci z CARB prišli na ďalšie zariadenie na znižovanie emisií počas leta na typoch A6, A8 a Q5. Nelegálny softvér majú naftové aj benzínové verzie.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Podľa nemeckého denníka Bild am Sonntag odhalili podvod opäť Američania z CARB (California Air Resources Board). Nelegálny softvér majú niektoré modely Audi s automatickou prevodovkou ZF s interným označením AL 55. Automobil dokáže zistiť, že sa nachádza v laboratóriu a zmení logiku radenia prevodovky. V nelegálnom EKO režime tak vypustí menej emisií CO2.

8-stupňovú prevodovku ZF používajú aj iný výrobcovia. To však neznamená, že využívajú rovnaký softvér na obchádzanie emisných noriem. Je veľmi nepravdepodobné, že by nejaká automobilka nevedelo o tom aký softvér má v produktoch.

Auto samo zistí, či je v laboratóriu

Ako zistí auto, že sa nachádza v laboratóriu? Úplne jednoducho, kolesá tu totiž vôbec nezatáčajú. Ak je natočenie kolies väčšie ako 15°, špeciálny mód prevodovky sa vypne. Audi údajne kvôli kauze suspendovalo niekoľko inžinierov. Softvér sa nachádza v európskych aj amerických modeloch.


Odborníci z CARB prišli na ďalšie zariadenie na znižovanie emisií počas leta na typoch A6, A8 a Q5. Nelegálny softvér majú naftové aj benzínové verzie. Audi prestalo toto „vylepšenie“ montovať do áut až v máji 2016. Teda 8 mesiacov po odhalení prvého zariadenia, ktoré znižovalo emisie NOx. No nie je im hanby? V dobe, keď eskalovala kauza Dieselgate, vedeli o tom, že podvádzajú s emisiami aj naďalej... Marketingové oddelenie VW Group sa popritom snažilo prísť na to, ako očistiť povesť firmy. Neznie vám to zvláštne?


Ale pre úplnosť treba dodať, že VW Group má najlepšie reálne emisie NOx pre naftové motory podľa normy RDE.

Zdroj: Bild am Sonntag cez autonews