V rozhovore pre magazín Automotive News Europe vyjadril šéf vývoja BMW Frank Weber znepokojenie ohľadom elektromobilov. Podľa neho sa prechod k elektrickým autám neuskutoční za noc a zároveň treba nájsť odpovede na otázky: Kedy bude systém pripravený absorbovať všetky tieto elektrické autá? Sú ľudia pripravení? Je systém pripravený? Je nabíjacia infraštruktúra pripravená?“ Weber zároveň dodáva, že je to stále najmä o nabíjacej infraštruktúre a obnoviteľnej energii, s čím absolútne súhlasím. Nemá zmysel sa ani rozprávať o masívnom prechode k elektromobilom, pokiaľ na to nie je pripravená nabíjacia infraštruktúra či celá elektrická sieť. Rovnako scestné je hovoriť o elektromobiloch ako o bez-emisných vozidlách, nakoľko podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov dosahuje zhruba ¼. Takto v podstate len presúvame emisie z výfukov konvenčných áut do komínov elektrární, avšak komisári v EÚ sa budú tváriť akí sme eko. 

Problém je aj pracovná sila

Vyzerá to, že BMW je jednou z mála automobiliek, kde aj reálne premýšľajú a pýtajú sa absolútne správne otázky. Okrem toho vidia problém aj v pracovnej sile, keďže väčšina ich pracovníkov stále pracuje na vývoji spaľovacích motorov. Ich vývoj pochopiteľne nemôžete stopnúť zo dňa na deň, no zároveň potrebujete niektorých ľudí nasmerovať aj na vývoj elektromobilov, ktorých samozrejme treba aj patrične zaškoliť. 

BMW X5 Hydrogen

S pomalým príchodom novej emisnej normy Euro 7, však plánuje podľa Webera BMW poslednú veľkú investíciu do spaľovacích motorov (benzínových aj dieselových). Avšak hovoriť o ich konci je podľa neho predčasné. BMW zároveň nechce zavrhnúť spaľovacie motory príliš skoro a nútiť ľudí ku kúpe elektromobilov, obzvlášť ak infraštruktúra nie je ani zďaleka postačujúca. Čo ma však prekvapuje je informácia, že spomenutá investícia do spaľovacích motorov by mala napomôcť k tomu, aby dané agregáty spĺňali normu Euro 7. Tá by však podľa prvotných informácii mala byť natoľko prísna, že splniť ju by nemali šancu prakticky žiadne spaľovacie motory. Preto som veľmi zvedavý s čím BMW vyrukuje. 

BMW vidí budúcnosť aj vo vodíku

Bavori však nechcú v budúcnosti vsadiť všetky karty len na elektromobily a ako dobrú alternatívu vidia vodík. Do technológie palivových článkov investujú určité financie a už sme tu dokonca aj mali niekoľko pokusov, ako napríklad X5-ku na vodík

Zdroj: motor1.com