Aktuálna spotrebná daň na benzín v ČR je 12,84 Kč, teda podľa aktuálneho kurzu približne 52 centov a na motorovú naftu 9,95 Kč, v prepočte 40 centov. Na včerajšom zasadnutí vláda Petra Fialu schválila zníženie spotrebnej dane na palivá o 1,50 Kč na liter, teda asi o šesť centov.

Príslušnou úpravou zákona chce český kabinet zmierniť dopady vysokých cien pohonných hmôt a energií na motoristov, firmy i bežných ľudí.

„Momentálne sme urobili ďalší dôležitý krok ku zníženiu tlaku na peňaženky občanov Českej republiky. Vláda sa zhodla na znížení spotrebnej dane na naftu a benzín o 1,50 koruny na liter. Je to opatrenie, ktoré v súčasnom zložitom období jednoznačne pomôže všetkým občanom, ktorí potrebujú využívať automobily, ale tiež všetkým dopravcom, poskytovateľom verejnej dopravy a ďalším,“ povedal pre české médiá Peter Fiala.

Ak jazdíte k našim západným susedom a uvedené rozhodnutie vítate, asi by ste mali vedieť, že táto novela zákona bude platiť len dočasne a chvíľu potrvá aj jeho zavedenie do praxe. Podľa ministra financií Zbyňka Stanjury bude spomínané zníženie spotrebnej dane platné od 1. júna do 30. septembra 2022, teda štyri mesiace.

V hre je tiež strop na marže

Česká vláda zároveň potvrdila rozhodnutie odstrániť povinné primiešavanie biopalív prvej generácie do pohonných hmôt a ruší sa tiež cestná daň pre osobné automobily, autobusy a nákladné vozidlá do 12 ton.

Samozrejme otázkou ostáva, či a ako sa uvedený vládny balíček prejaví na koncových cenách na čerpacích staniciach. Aj preto kabinet Petra Fialu momentálne zvažuje ešte jeden, podstatne tvrdší krok. „Musím povedať, že veľmi zvažujeme zavedenie mimoriadneho opatrenia, a to je stanovenie maximálnych marží,“ prezradil pre ČTK minister financií Zbyněk Stanjura.