Odhaduje sa, že kauza sa dotýka minimálne 11 miliónov dieselových áut po celom svete! 

Audiny pôjdu do servisov po nový softvér

Ako sa na to prišlo? V Nemecku existuje Spolkový úrad pre automobilovú dopravu, známy aj pod skratkou KBA. Tí zistili, že až 127-tisíc kusov áut v EÚ má v sebe nahratý nelegálny softvér. O aké modely ide? Týka sa to celého radu modelov: A4, A5, A6, A7, A8, Q5, SQ5 a Q7 s motormi V6 TDI, ktoré nespĺňajú emisnú normu Euro 6. Zhruba polovica postihnutých áut je registrovaných v Nemecku, ostatné po celom svete. Riešenie? Nový softvér. Zatiaľ čo v novembri minulého roku avizovali stiahnutie len 5000 áut do servisu, tak v týchto dňoch toto číslo rapídne narástlo. 

Kanadské vyrovnanie

Nemci sa údajne pred časom dohodli na urovnaní hromadnej žaloby, ktorú podali nespokojní zákazníci v Kanade. VAG na kompenzácie vyčlenilo takmer 291 miliónov kanadských dolárov (190 mil. €).


Túto dohodu však ešte musí schváliť aj súd. Dotknutých je približne 20-tisíc majiteľov modelov s V6 TDI pod kapotou. Celkovo to teda vychádza, že jeden majiteľ dostane v prepočte zhruba 10 000 €. Pekná suma, nemyslíte?


Toto vyrovnanie však nie je prvé v Kanade. Pred rokom už jedno oveľa väčšie vyrovnanie prebehlo. Týkalo sa menších dízlových modelov. Automobilku to stálo 2,1 miliardy kanadských dolárov a viazalo sa to celkovo k 105 000 autám. Keď správne počítam, tak priemerné odškodné sa pohybovalo v prepočte zhruba na úrovni 13 000 €. Od oboch súm si ale ešte odpočítajte aj trovy a ďalšie súdne poplatky, ale aj tak to je nezanedbateľná suma.