Automobilka VW dostala na opravy motorov pre postihnuté autá už druhý termín - 24. marca. Tých je v USA až 600 tisíc. Šéf Volkswagenu sa vyjadril, že na to budú potrebovať ďalšie mesiace...

V USA to VW len tak ľahko neprejde

Kým európske autority na kauzu tak povediac kašlú a Volkswagen nepotrestali, v USA je to úplne inak. Automobilka dostala už druhý termín 24. marca, do ktorého musí predstaviť nápravné opatrenie pre postihnuté autá. Tých je až 600 tisíc. Šéf značky Volkswagen sa však nechal počuť, že na to budú potrebovať ešte mesiace. Medzitým už prebiehajú rokovania s americkou stranou o ďalšom predĺžení termínu. V opačnom prípade automobilke hrozí vysoká pokuta.


Možno si hovoríte, že riešenie pre zníženie emisií predsa už VW Group predstavil. Áno, ale len pre Európu. Tu stačí automobilke preinštalovať software a v prípade motora 1,6 TDI mierne zmeniť nasávanie vzduchu. To je všetko. V USA však takéto jednoduché riešenie neprejde, pretože tam majú pre dieselové autá prísnejšie emisné normy.


Pokiaľ Volkswagen nepríde s riešením pre americký trh, môže mu hroziť, že postihnuté autá bude musieť vykúpiť. Automobilku by to stálo mnoho miliárd. Koncern tiež plánuje ďalšie škrtanie nákladov, aby si mohol dovoliť niesť dôsledky škandálu Dieselgate a investovať peniaze do vývoja.


Zdroj: motortrend