Volvo XC60 má v sériovej výbave systém City Safety, ktorý dokáže brzdiť pred druhým autom, ale to neznamená, že obsahuje aj systém detekcie chodcov! Sú to dva odlišné systémy a to si páni na videu zjavne neuvedomili.

Týchto dvoch jedincov musíme označiť za idiotov. Prečo? Volvo XC60 má síce už v sériovej výbave systém City Safety, ktorý dokáže brzdiť pred druhým autom, ale to neznamená, že obsahuje aj systém detekcie chodcov! Sú to dva odlišné systémy a to si páni na videu zjavne neuvedomili. Auto vo videu teda prekážku v podobe dvoch ľudí nevidelo a nemohlo ani zastaviť. Na druhú stranu, ak by aj Volvo XC60 na videu malo systém pre detekciu chodcov, automatické brzdenie by pravdepodobne kvôli akcelerácii vodiča nefungovalo (automatické brzdenie môže byť deaktivované prudkým stlačením plynového pedála). Pánov vo videu by som teda odporúčal nominovať na Darwinove ceny.

Účastníci nehody neutrpeli pri strete s autom žiadne fyzické zranenia, po náraze boli však poriadne otrasení. Predstavitelia automobilky Volvo sa k incidentu vyjadrili s tým, že neodporúčajú testovať bezpečnostné systémy na skutočných ľuďoch. Tieto systémy predsa len nie sú úplne bez chýb, ako dokazuje aj „slávna“ novinárska prezentácia systému City Safety. Systém City Safety funguje do rýchlosti 50 km/h a pri pomalej jazde dokáže zmierniť následky nehody (napr. s iným autom) prípadne jej úplne zabrániť.

V ďalšom článku sa pozrieme bližšie na systémy automatického brzdenia a ich funkčnosť.


Zdroj: autoforum