Správanie sa auta vybaveného týmto systémom je predvídateľné a umožňuje ešte väčší pôžitok z jazdy nielen na rovnej ceste, ale aj v zákrutách. To tvrdí tlačová správa a zástupcovia značky. Má zachovávať vysokú úroveň komfortu a bezhlučnú jazdu, čo sú kľúčové charakteristiky podvozkov vozidiel Lexus. Či je to tak zistíme koncom jesene 2022 na prvých medzinárodných predvádzacích jazdách, ktoré by mali byť v novembri 2022.

Debutuje v 5. generácii

Systém DIRECT4 je v 5. generácii modelu Lexus RX, presnejšie v jeho najvýkonnejšej verzii RX 500h použitý prvýkrát. Pre Lexus je to prelomový model - prvýkrát skombinovali preplňovaný benzínový motor, 6-stupňovú automatickú prevodovku a hybridný systém. Celkový výkon systému je 272 kW (371 koní) a až 645 Nm. Medzi benzínový motor a prevodovku bol namontovaný predný elektromotor. Zadná časť je vybavená systémom e-Axle s výkonom 80 kW (109 k) a kompaktným dizajnom. Skladá sa z motora, prevodovky a modulu riadiacej jednotky (ECU). Malé rozmery systému umožnili zachovať priestrannosť kabíny a batožinového priestoru.

DIRECT4 hrá kľúčovú úlohu pri prenose výkonu na jednotlivé kolesá. Inteligentný systém upravuje výkon a krútiaci moment medzi prednou a zadnou nápravou v závislosti od stavu vozovky. Poskytuje tiež lepší pocit z riadenia a zlepší ovládateľnosť pri vyšších rýchlostiach.

DIRECT4 v elektromobiloch Lexus

Systém DIRECT4 sa perfektne hodí aj pre elektromobily. Jeho fungovanie sa pri tomto type pohonu spolieha na snímače riadiacej jednotky ECU, ktoré zbierajú informácie, vyhodnocujú ich a reagujú na množstvo faktorov vrátane rýchlosti vozidla, uhla natočenia volantu a síl pôsobiacich na automobil. Na základe týchto údajov systém vypočíta potrebný krútiaci moment prenášaný na každú nápravu a zabezpečí maximálnu trakciu. Rozdelenie krútiaceho momentu medzi nápravy môže byť 0 až 100 % alebo 100 až 0 % v milisekundách – oveľa rýchlejšie ako pri akomkoľvek mechanickom systéme. DIRECT4 tiež zlepšuje presnosť systému riadenia. Prvým plne elektrickým automobilom Lexus so systémom DIRECT4 bude Lexus RZ 450e.

zdroj: Lexus News