Najbohatší muž na svete minulý mesiac uzavrel transakciu na kúpu Twitteru s pôžičkami od bánk vo výške 13 miliárd dolárov a záväzkom vlastného kapitálu vo výške 33,5 miliardy, ktorý zahŕňal aj jeho 9,6-percentný podiel na Twitteri v hodnote 4 miliárd dolárov a 7,1 miliardy od investorov, vrátane spoluzakladateľa spoločnosti Oracle Corp (ORCL.N) Larryho Ellisona a saudskoarabského princa Al-Valída bin Talála. Od prevzatia platformy Musk ukazuje, že ju bude riadiť pevnou rukou, pričom prepustil už zhruba polovicu zamestnancov. Vraj nemal inú možnosť, keďže sociálna sieť podľa jeho slov každý deň prichádza o viac 4 milióny dolárov. 

Šéf najväčšieho výrobcu elektromobilov na svete podľa všetkého predal (len pár dní po odkúpení Twitteru za reportovaných 44 miliárd dolárov) akcie Tesly v hodnote až 3,95 miliardy dolárov. Podľa regulačných dokumentov, ktoré zverejnila americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a ktoré prevzala agentúra Reuters, Musk v období od 4. do 8. novembra predal 19,5 milióna akcií spoločnosti Tesla, účel predaja ale nebol zverejnený. 

Musk predal akcie v hodnote niekoľkých miliárd

Tento predaj akcii v podstate potvrdil predpovede analytikov, ktorí očakávali, že sa Musk zbaví ďalších akcií Tesly, aby mohol financovať nákup Twitteru. Už v apríli tohto roka totiž predal akcie svojej automobilky v hodnote 8,5 miliardy dolárov. Na Twitteri síce uviedol, že ďalší predaj už neplánuje, s odstupom času sme si však už zvykli, že výrokom Elona Muska sa nedá príliš veriť. Opäť sa to potvrdilo aj v tomto prípade, keďže v auguste predal akcie Tesly v hodnote ďalších 6,9 miliardy, pričom tvrdil, že peniaze potreboval práve na pokrytie nákupu spomínanej sociálnej siete. Aj vtedy samozrejme oznámil, že s predajom ďalších akcii skončil. 

Pred pár dňami sa napriek tomu zase uchýlil k tomuto kroku a predal akcie v hodnote 3,95 miliardy dolárov. Podľa agentúry Reuters mal Musk po predaji časti svojho podielu v Tesle, vrátane predajov z minulého roka, k dispozícii približne 20 miliárd dolárov. Napriek tomu by na financovanie prevzatia Twitteru musel podľa Reutersu získať ďalšie 2 až 3 miliardy dolárov. Pravdepodobne preto začiatkom tohto mesiaca predal akcie v spomínanej hodnote.

Najnovší obchod zvyšuje celkovú hodnotu akcií Tesly, ktoré Musk predal od novembra minulého roka, na približne 36 miliárd dolárov, čím mu podľa výpočtov agentúry Reuters ostáva približne 14-percentný podiel v aktuálne najhodnotnejšej automobilke na svete.

Zdroj: Reuters