Ferrari F12 Berlinetta

Ferrari F12 4x4 výkonovo dosiahne na F12 s 12-valcom, bude mať dokopy 740 koní!

Ferrari uvedie druhú štvorkolku vlastnej produkcie, F12 4x4. Auto postavili ako hybrid, kde zadné kolesá poháňajú hybridným 1,75 litrovým turbomotorom a predné iba elektromotorom!

To ale nie je všetko, Taliani razantne zmenia koncepciu F12. Už to nebude zadokolka, urobia z nej hybridnú štvorkolku! Primárny hybridný motor, 1,75 litrový turbo 4-valec umiestnia za sedadlá. Spoja ho so 7-stupňovou prevodovkou a zadnými kolesami. To ale nie je všetko. Vo Ferrari si povedali, že predné kolesá budú poháňať čisto elektromotorom s výkonom 300 koní. Technici ale narazili na problém, že v bežnej premávke nebude stačiť dobíjanie batérií pomocou rekuperácie počas brzdenia. Preto do auta namontujú aj druhý motor! Koncern Fiat, do ktorého patrí aj Ferrari pred časom nadviazal spoluprácu s Mazdou a Ferrari to chce využiť. Aj na TopSpeed.sk sme vás informovali, že Mazda vyvíja elektromobil Mazda 2 s rozšíreným dojazdom, kde ako generátor použijú jednorotorový Wanklov motor s objemom 330 ccm. Taliani sa do vývoja tiež zamiešali a ako generátor pre Ferrari F12 4x4 chcú nasadiť dvojrotorovú verziu s objemom 660 ccm, ktorá bude dobíjať batérie.

Ferrari F12 Berlinetta

Zadokolku a štvorkolku F12 na prvý pohľad nerozoznáte.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Generátor je tak malý, že ho umiestnia pod batožinový priestor. Nádrž pre primárnu pohonnú jednotku a rotačný motor bude rovnaká. Keď už sme pri batožinovom priestore, pozrieme sa na neho bližšie. V štandardnej F12 nájdeme batožinový priestor za sedadlami. No v F12 4x4 tam umiestnili hlavnú motor a kufrom našli miesto pod prednou kapotou. Na prvý, ani na druhý pohľad nezbadáte rozdiel medzi štandardnou F12 a novou F12 4x4. Jediná odlišnosť je symbol F12 4x4 nad priehradkou pred spolujazdcom. Kedy príde nová štvorkolka na trh? Ferrari hovorí, že prví zákazníci ju budú mať v garáži na jeseň tohto roka.

Zdroj: 1. apríl