Najviac vozidiel na svete predala Toyota.

Víťazstvo Toyoty nie je žiadnym prekvapením. Automobilka držala tento titul niekoľko rokov. V roku 2011 ju však predbehol GM. Podarilo sa mu to však najmä vďaka prírodnému nešťastiu, ktoré zasiahlo japonské ostrovy. Americký výrobca dobre vie, aké je to byť najväčším výrobcom. Tento titul mu patril od roku 1931 do roku 2007.

VW je v týchto kruhoch viac menej nováčikom, ktorý si plní svoj ambiciózny plán. Do roku 2018 sa chce stať najväčšou automobilkou na svete. Do kariet mu však nenahráva fakt, že v USA sa mu nedarí. Napriek tomu chce v tejto krajine do roku 2018 ročne predávať milión vozidiel.

Do štatistiky VW boli započítané predaje značiek MAN a Scania. Na druhej strane v číslach Toyoty figurujú značky Hino Motors a Daihatsu.

Na druhom mieste možno mal skončiť GM, no MAN a Scania tiež patria k Volkswagenu.

Šéf VW USA Michael Horn tvrdí, že značka na tomto trhu porastie. The Detroit News sa vo svojom texte odvoláva na analytikov, podľa ktorých by sa VW mal v USA sústrediť viac na vozidlá SUV. Napriek tomu VW opäť zaznamenal rast. V roku 2013 v tejto krajine predal o 7 % viac vozidiel ako v predchádzajúcom období. Okrem VW rástli však aj iné automobilky. Najlepšie časy sú však zatiaľ v nedohľadne. Výrobcovi sa najviac darilo v roku 1970, kedy predal 570 000 kusov automobilov.

VW v najbližších piatich rokoch plánuje v USA investovať 7 miliárd dolárov (5,16 miliardy eur). V roku 2016 by na tamojší trh malo prísť nové stredne veľké SUV. Rovnako by sa mal zvýšiť aj podiel vyrábaných vozidiel v USA zo 72 na minimálne 75 %. V súčasnosti výrobca montuje svoje automobily v továrni v meste Chattanooga v štáte Tennessee.

Zdroj: detroitnews.com

Prečítajte si aj:  Registrácie nových áut v SR klesli. Darí sa jazdenkám a Škode