Mnoho vozidiel sa už dnes vyrába s technológiou „autopilota“,  teda čiastočne autonómnej jazdy, ktorá funguje vďaka stovkám senzorom, skenerom a kamerám. Ak sa však chceme nechať odviezť naším vozidlom za akéhokoľvek počasia bez zásahu do riadenia, pre budúcnosť automobilov potrebujeme ďaleko viac. Tu prichádzajú na rad mobilné technológie ako 4G či 5G.

Budúcnosť, z ktorej môžeme byť všetci nadšení

Súčasná 4G sieť jednoducho nie je dosť rýchla na to, aby poskytla autonómnym vozidlám ľudské reflexy. Avšak vďaka rýchlosti 5G, ktorá je 100-krát rýchlejšia, je možné prepojiť nielen automobily navzájom, ale spojiť ich s dopravnou infraštruktúrou a to všetko v reálnom čase. Toto je predpoklad pre plne autonómnu jazdu. Nejde len o to, aby sme sa na cestách cítili pohodlne. Nová sieť otvára dvere novým možnostiam ako sledovanie životných funkcií, pomocou ktorých by vozidlo pri infarkte alebo iných zdravotných komplikáciách prevzalo riadenie. Týmto krokom by došlo k výraznej eliminácii dopravných zápch, znížení nehodovosti a úmrtnosti na cestách. Jazda by tak bola bezpečnejšia a spoľahlivejšia ako keď vozidlá obsluhujú ľudia. 

budúcnosť automobilov

Skvelá predstava však? Tieto technológie však stále vytvárajú množstvo pochybností a otázok. S autonómnymi automobilmi prichádza zodpovednosť za spravovanie dopravnej infraštruktúry, ktorá by tak spracovávala množstvo osobných údajov. Problém nastáva aj pri otázke zodpovednosti k prípadným nehodám. Som si však celkom istý, že budúcnosť si aj s tymto nejako poradí.

UBERAJÚ SA AUTOMOBILY SPRÁVNYM SMEROM?
  • Áno ( 19% )

     

  • Nie, riadiť vozidlo by mal výlučne človek ( 81% )

     

Odpovedalo 72 ľudí  

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov