Život "po korone" sa od začiatku júna 2020 rozbieha a s ním stúpajú aj ceny palív. Kým vodiči v zahraničí si moholi nízke ceny, nezriedka pod 1 € za liter užiť aj viac než 6 týždňov, u nás sa to dá považovať za záblesk. Nízke ceny (len výnimočne pod 1 €) tu boli len zlomok času ako u susedov a už idú hore. Rast cien pohonných látok na našich pumpách bude pokračovať. Minulý týždeň sa barel ropy Brent dostal nad 40 dolárov. Trh očakáva predĺženie súčasných rekordných produkčných škrtov, a to najmenej o ďalší mesiac.

V lete drahšie ako na jar, no lacnejšie než pred rokom

Cena 95-oktánového benzínu sa v 22. tohtoročnom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu výraznejšie zvýšila o 1,7 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,1 eur za liter. Podobný rast o 1,6 % bol aj v prípade 98-oktánového benzínu a jeho cena bola na úrovni 1,280 eur za liter. Nezmenili sa jedine ceny nafty, ktoré tak stagnovali na úrovni 1,02 eur za liter.

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je nafta lacnejšia o viac než 19 %, 95-oktánový benzín o vyše 18 % a 98-oktánový benzín o približne 16 %. Prudký prepad cien ropy na svetovom trhu v dôsledku koronavírusu viedol k tomu, že tankujeme aj výrazne lacnejšie ako pred rokom. „V medziročnom porovnaní sú ceny benzínu “95“ nižšie až o takmer 23 % a nafty o zhruba pätinu. Smerom nahor ich hnal optimizmus na trhu prameniaci z uvoľňovania karanténnych opatrení a otvárania jednotlivých ekonomík, čo by malo viesť k rastúcemu dopytu po rope. A ruku k dielu pridávalo samozrejme aj to, že kartel OPEC+ pomerne výrazne obmedzuje svoju produkciu s cieľom zmierniť previs ponuky nad dopytom,“ konštatovala Jana Glasová, analytička Poštovej banky.


zdroj: SITA/webnoviny.sk