Modely Giulia GTA a GTAm vznikli pri príležitosti oslavy 110. výročia značky a zároveň vzdávajú hold legendárnej Alfe GTA. Pod kapotou sa nachádza rovnaký motor ako u variantu Quadrifoglio, teda 2,9-litrová preplňovaná V6-ka, avšak v tomto prípade naladená na 397 kW (540 k), čo je o 30 koní viac. GTA a GTAm si taktiež prešli aj výraznou odtučňovacou kúrou, vďaka ktorej zhodili 100 kg na konečných 1 520 kg. Podarilo sa tak dosiahnuť pomer 2,82 kg na jednu konskú silu a obe verzie vystrelia z 0 na 100 km/h len za 3,6 sekundy, pričom hnacia sila sa prenáša len na zadné kolesá. 

Aký je rozdiel medzi GTA a GTAm?  

Rozdiel je najmä v aerodynamike a v interiéri. Verzia GTAm je totiž orientovaná skôr na okruhy. Prispôsobený je tomu nielen interiér, kde nájdete 6-bodové pásy a menšiu klietku miesto zadných sedadiel, ale aj exteriér. Najostrejšia Giulia totiž disponuje viacerými aerodynamickými prvkami vrátane veľkého zadného krídla. Mimochodom, pravé na aerodynamike spolupracovala Alfa so Sauber Engineering a využívala aj ich veterný tunel, v ktorom testujú aj monopost F1. Výsledkom je dvojnásobný prítlak v porovnaní s verziou GTA a až trojnásobný oproti Giulii Quadrifoglio. Sú to skrátka autá, na ktoré sa nechcete len dlho pozerať, ale chcete s nimi aj naplno jazdiť.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Avšak, na rozdiel od Quadrifoglia sú varianty GTA a GTAm len limitovanými edíciami, ktorých počet kusov stanovila Alfa na 500, pričom cena štartovala na 175-tisíc eur v prípade GTA a verzia GTAm bola k dispozícii od 180-tisíc eur. Nie je to veru málo. Alfa navyše vsádzala aj na to, že obe verzie by mali byť poslednými športovými modelmi značky iba so spaľovacím motorom. Očakávalo sa, že po všetkých kusoch sa len tak zapráši. Napriek tomu, že sa ich Alfe podarilo vypredať, trvalo to oveľa dlhšie ako očakávali. Nie je žiadnou anomáliou, že limitované edície sa vypredajú do pár týždňov, niekedy aj dní. Alfa Romeo však odhalila Giuliu GTA a GTAm už pred vyše rokom a pól a až teraz oznamuje predaj posledného kusu. Či za to môže vysoká cena, či postupne upadajúci záujem o značku, neviem. No rozhodne sa očakávalo, že dané limitky si nájdu majiteľov o niečo skôr.

Zdroj: Stellantis