Moro síce neprezradil, čo nám v Tokiu ukážu, no s veľkou pravdepodobnosťou to bude nový koncept auta s rotačným motorom. Vraj by sa mohol volať RX-9 a bude nástupcom Mazdy RX-7 a RX-8. Zatiaľ nepoznáme detaily, nevieme koľko bude mať dverí, koľko sedadiel, no to nie je až také podstatné. Dôležité je, že aj iné zdroje hovoria o produkčnom aute s Wankelom pod kapotou. Vraj by sme sa ho mali dočkať v najbližších rokoch.

Mazda chystá veľké prekvapenie na autosalón v Tokio. Bude to niečo spojené s Wankelovým motorom, hovorí sa, že by mali predstaviť koncept nového športiaka, ktorý bude nástupcom Mazdy RX-7 a RX-8.

Záhadou zostáva aj samotný motor, nikto nechce prezradiť, na čo sa môžeme tešiť. V minulosti Mazda pracovala na prevratnom 16X Wankli s objemom 1,6 l, ktorý v atmosférickej verzii produkoval 306 k a s twin-scroll turbom dokonca  456 k. Hoci posledný produkčný rotačný motor 13B MSP v Mazde RX-8 vyriešil kopu problémov, 16X mal zájsť ešte ďalej a zlepšiť spotrebu benzínu a oleja.

RX-9 dostane to najlepšie čo Mazda ponúka

Mazda dnes tlačí dopredu technológie Skyactiv, ktoré si nájdu miesto aj v novom športiaku. Mazda RX-9 bude výkladná skriňa automobilky, takže tam nájdeme to najlepšie, čo dnes ponúkajú, napríklad hybridný systém i-ELOOP. Donedávna sa predpokladalo, že športiak by mal využívať zosilnené šasi Mazdy MX-5. Nemusí to byť tak, automobilka uviedla na trh Mazdu 6 AWD s pohon všetkých kolies, čo by mohlo naznačovať, že RX-9 postavia na vylepšenom šasi Mazdy 6.

Viac sa dozvieme až na autosalóne v Tokiu budúci mesiac. Čo sa týka uvedenia športiaka na trh, hovorí sa o dvoch dátumoch. Mohlo by to byť v roku 2017, na 50. výročie prvej Wanklom poháňanej Mazdy Cosmo Sport, alebo v roku 2020, kedy automobilka oslávi 100 rokov.

Zdroj: autoforum.cz