Klimatická zmena klope na dvere čoraz nástojčivejšie a doterajšie opatrenia prijaté na jej spomalenie sa ukazujú ako nedostatočné. Ľudí okrem toho trápia výrazne stúpajúce ceny palív i energií. Nemecko pre túto situáciu vymyslelo radikálne riešenie, na najbližšie mesiace ponúkne výrazne zlacnené jazdy v hromadnej doprave. Projekt spúšťa už zajtra.

Od 1. júna do 1. septembra bude na nemeckej pôde platiť špeciálny mesačný cestovný lístok, s ktorým možno cestovať na všetkých lokálnych a regionálnych linkách. Medzimestských vlakov ani diaľkových autobusov sa netýka. Okrem toho je však neobmedzený a možno ho využívať opakovane.

Tento lístok vyniká cenou, predáva sa totiž len za 9 eur. Toľko bežne stoja denné „kartičky“ v jedinom meste. Nemecko si od toho sľubuje presun množstva ľudí z áut do prostriedkov hromadnej dopravy, ktoré vyjdú podstatne lacnejšie. Záujem zákazníkov v prvé dni potvrdzuje tento predpoklad. Ako informoval denník Berliner Zeitung odvolávajúci sa na agentúru DPA, železničná spoločnosť Deutsche Bahn už v prvých hodinách predala cez internet vyše 50-tisíc lístkov.

Pre domácich i turistov

Riešenie však má aj svojich odporcov, ktorí sa obávajú prehnaného návalu cestujúcich v prostriedkoch hromadnej dopravy. Dotknuté firmy na to nemusia byť schopné reagovať zvýšením kapacity na postačujúcu úroveň. Obavy podčiarkuje fakt, že lístok nie je určený výhradne pre domácich obyvateľov. Počas letnej sezóny ho teda budú využívať aj turisti.

Nemecko túto revolúciu v hromadnej doprave zatiaľ nastavilo ako trojmesačný experiment. Nie je však vylúčené, že v prípade pozitívnych výsledkov sa projekt 9-eurového lístka predĺži. Okrem prepravnej kapacity ale visí otáznik aj nad rozpočtom jednotlivých spoločností. Hoci počet cestujúcich sa im pravdepodobne výrazne zvýši, vzhľadom na nízku cenu lístka môžu ich príjmy z priameho predaja klesnúť.