Tí sveta znalejší vedia, že technológia ako taká nie je prevratne nová. Dá sa vraj porovnať so špeciálnymi sprejmi, ktoré už bežne kúpite pre ošetrenie obuvi a vetroviek. Či je naozaj rovnaká netuším. No pre autá, ktorých časté neodborné a rýchle umývanie na kefách škodí nie len laku karosérie, ale aj majiteľovej peňaženke prevratná iste je. Je skvelé sledovať, aké novinky v oblasti ochrany laku karosérie v poslednom desaťročí podarilo Nissanu uviesť do praxe. Pred časom prišli prostredníctvom svojej luxusnej značky Infiniti so samoopravovacím lakom, dnes tu máme nezašpiniteľné auto! Po aplikácii špeciálneho roztoku na povrch karosérie je až neuverieteľné sledovať, ako ošetrené povrchy odolávajú špine. Pre dôveryhodnosť ostali svetlá na ľavej strane auta, rovnako ako maska chladiča neošetrené, rovnako ako celá pravá strana auta. Krátke, minútové video vlastne nepotrebuje žiadne ďalšie vysvetľovanie.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Otázne sú na teraz dve veci. Ako dlho táto úprava povrchu auta vydrží (nie len umývaniu saponátmi, kefami, ale aj silnému žiareniu slnka, mrazu a podobne). Určite nemožno očakávať, že po aplikácii tejto povrchovej úpravy už autu karosériu umyť nebude treba vôbec... Otázka tiež stojí, či sa tento spôsob ošetrenia povrchu stane súčasťou "výbavy" auta, alebo si to bude treba dodatočne aplikovať u predajcu. Každopádne, je fajn vidieť, že budúcnosť má aj svoje svetlé body :)

Oficiálna tlačová správa znie takto:

Nissan vyvíja prvé samočistiace auto

Nissan vyvíja inovatívnu nano technológiu, ktorá odpudzuje vodu a špinu. Európsky model Nissan Note je prvým autom s technológiou, ktorá možno urobí z umyvárok zastaraný prežitok. Aktuálne vývojári Nissanu skúmajú potenciál použitia tejto úpravy povrchu na starom kontinente.

Umývanie auta dokáže byť otravná a finančne náročná činnosť. V reakcii na to Nissan Europe začal testovať inovatívnu technológiu pre lak karosérie, ktorá odpudí blato, dážď a špinu. Majiteľ teda už nikdy nebude musieť auto umývať. Špeciálne namiešaná super-hydrofóbna a olejofóbna farba práve prechádza niekoľkomesačným testovaním a skúmaním potenciálu záujmu o ňu. Nissan je prvou automobilkou, ktorá použila technológiu marketingovo nazvanú Ultra Ever Dry. Funguje vytvorením ultra tenkej vrstvy vzduchu medzi samotným lakom a prostredím. To efektívne zabraňuje vytvoreniu fľakom špiny na karosérii auta.

Povrchová úprava predávaná značku UltraTech International INC má veľmi pozitívne výsledky testov a skúšok na vplyvy ako dážď, mráz, prach, dážď so snehom a špinavé mláky. Momentálne ešte nie je v pláne aplikovať túto technológiu na Nissany štandardne, automobilka však stále zvažuje ponúknuť túto technológiu ochrannej vrstvy ako dodatočný servisný úkon predajcu.

100 000 pozretí na youtube.com za menej než 24 hodín! To doposiaľ žiaden Nissan naozaj nedokázal :)