Nissan predstavil Leaf Nismo RC ešte minulý rok, tentokrát ho priviezol aj na výstavu CES do amerického Los Angeles. Automobil vyvinuli pod taktovkou Nismo, teda športovým oddelením.

Nissan Leaf Nismo RC má 2 elektromotory, každý produkuje 120 kW (163 k), spolu je to 240 kW (326 k) a celkový krútiaci moment 640 Nm. Každá náprava má svoj vlastný elektromotor, teda pohon všetkých kolies zabezpečí dynamiku na úrovni zrýchlenia na 100 km/h len za 3,4 sekundy. Áno, máte pravdu, sú tu už rýchlejšie elektromobily, ktoré zvládnu šprint na stovku pod 3 sekundy a môžete si ich reálne kúpiť. No toto je auto určené na trate, a preto je v prvom rade podstatné, aby bolo ľahké. A preto nemôže mať veľa akumulátorov, čo priamo vplýva na max. možný výkon motorov... V motoršporte sa v zásade všetko odvíja v prvom rade od hmotnosti.

Monokok vozidla je z karbónových vlákien, celkovo váži elektromobil 1 220 kg. Voči bežnému Leafu je tu veľa zmien, základný tvar a napríklad predná časť však pripomínajú bežný Leaf. Celková výška auta je 1 212 mm, čo je o viac ako 300 mm menej ako bežný Leaf.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Odnímateľné časti karosérie zjednodušujú prístup k rôznym častiam, zadné krídlo je nastaviteľné pre rôzny prítlak k ceste. Automobil budeme môcť vidieť na podujatiach Formuly E a rôznych iných po celom svete, kde bude asi slúžiť ako sprievodné vozidlo, alebo možno ako safety car. Je teda veľmi pravdepodobné, že ho zbadáte v TV pri sledovaní tohto motoršportu.

Zdroj foto: Nissan