Nová Honda Civic Si Coupe

Nová Honda Civic Si Coupe

Nová Honda Civic pre rok 2012 stelesňuje firemnú víziu „Civic pre každého“, na základe ktorej v minulosti vznikla prvá generácia modelu Civic. Ponuka verzií zahŕňa sedan a kupé s konvenčnými benzínovými motormi, dve výkonné športové verzie „Si“, jednu hybridnú verziu a taktiež verziu s alternatívnym pohonom na zemný plyn. Sedan Civic Concept sa vyznačuje mriežkou chladiča ohraničenou čistými líniami a masívnou priečkou, na ktorej sa nachádza emblém Honda. Vzhľad kupé Civic Si Concept sa vyznačuje agresívnymi rysmi vďaka ostrejšie rezanej prednej časti, sieťovanej mriežke chladiča a skosenej línii strechy, ktorá plynule prechádza do veka batožinového priestoru.  Na zadnej časti je kupé Civic Si Concept vybavené difúzorom, uprostred umiestnenou koncovkou výfuku a spojlerom na veku batožinového priestoru. U oboch konceptov boli použité 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin.

Nová Honda Civic Sedan

Nová Honda Civic Sedan

Motory dostupné pre americké verzie modelu Civic, ktoré sú vybavené technológiou premenlivého časovania a zdvihu ventilov (i-VTEC), sa pre rok 2012 vyznačujú ešte nižšou spotrebou paliva. Pripravovaný americký Civic Hybrid ponúka najnovšiu generáciu kompaktného a ľahkého hybridného systému Integrated Motor Assist (IMA), ktorý kombinuje benzínový a elektrický motor. Po prvýkrát sa navyše u hybridného vozidla Honda objavujú Li-Ion batérie. Predaj tohto modelu v Európe nie je plánovaný, pretože dopyt po hybridných vozidlách v tomto regióne plne uspokojujú modely Jazz Hybrid, CR-Z a Insight.

Vzhľadom k dôrazu na znižovanie spotreby paliva bude väčšina nových modelov Civic vybavená technológiou Honda Eco Assist, ktorá je už ponúkaná u hybridných modelov CR-Z, Jazz a Insight. Civic pre modelový rok 2012 je prvým vozidlom značky Honda v USA, u ktorého je technológia Eco Assist použitá vo vozidle poháňanom len benzínovým motorom.

Spoločnosť Honda navyše v Severnej Amerike rozširuje predaj modelu Civic GX s pohonom na zemný plyn, ktorý je jediným sériovo vyrábaným osobným automobilom s pohonom výhradne na CNG (Compressed Natural Gas – stlačený zemný plyn) montovaným v Amerike.

Nová Honda Civic Si Coupe

Nová Honda Civic Si Coupe

Civic pre modelový rok 2012 kladie dôraz na bezpečnosť a očakáva sa, že uspeje ako v programe hodnotenia nových vozidiel (New Car Assessment Program - NCAP) federálnej vlády, tak v hodnoteniach Poisťovacieho inštitútu pre bezpečnosť cestnej prevádzky (Insurance Institute for Highway Safety  - IIHS). V roku 2001 patril model Honda Civic Coupe medzi prvé dva osobné automobily, ktoré v nárazových testoch organizovaných federálnou vládou dosiahli najvyššie hodnotenie 5 hviezdičiek za ochranu cestujúcich na predných i zadných sedadlách, a to ako pri čelnom náraze, tak aj pri nárazoch z boku.

Všetky americké modely Civic pre rok 2012 sú štandardne vybavené stabilizačným systémom Vehicle Stability Assist (VSA). Okrem toho bola v deviatej generácii modelu Civic opäť použitá technológia nárazovej kompatibility karosérie Advanced Compatibility Engineering (ACE) vyvinutá spoločnosťou Honda, ktorá optimalizuje rozptyl energie pri čelnom náraze.

Súčasnej ôsmej generácie modelu Civic, ktorý je v Severnej Amerike najpredávanejším vozidlom značky Honda, sa od konca roku 2005, kedy bol zahájený predaj vozidiel modelového roku 2006, predalo viac než 1,5 milióna kusov. V roku 2006 získal model Civic prestížne ocenenie „Automobil roku“ magazínu Motor Trend a taktiež ocenenie Severoamerický automobil roku (North American Car of the Year).


zdroj: Honda Slovakia