Dcérska firma koncernu Daimler AG dnes potvrdila, že preinvestuje 500 miliónov eur pre výstavbu podniku pri juhozápadnom meste Jawor. Bude to len druhá motoráreň Mercedesu mimo Nemecka. Továreň je súčasťou konkurenčného boja s BMW, ktoré chce značka predbehnúť. Nový závod má produkovať novú generáciu 4-valcových zážihových a vznetových (benzínových a naftových) motorov. Výroba má začať v priebehu roka 2019.

Mercedes pre fabriku nevybral Slovensko, ani Rusko. Ide do Poľska

Mestečko Jawor sa nachádza severne od českého Trutnova.

Mercedes-Benz zvažoval aj Východné Slovensko

Poliaci tvrdia, že dohoda s Daimlerom upevní väzby s Nemeckom, ktoré je pre Poľsko najväčším vývozným partnerom. Dohoda signalizuje tiež, že krajina je otvorená biznisu so zahraničnými firmami. "Dúfam, že táto investícia bude katalyzátorom pre ďalšie projekty, čo podporí inovatívnosť a konkurencieschopnosť poľskej ekonomiky," uviedol Morawiecki.

V súvislosti s príchodom Mercedesu do strednej Európy sa hovorilo aj o Slovensku. O lokalite sa nešpekulovalo. "Ak by sa Mercedes rozhodol pre Slovensko, napríklad pre východ krajiny, mohol by benefitovať z lokality najviac na východe, teda blízko ruského trhu, ktorý by po roku 2020 už mohol byť silný a je tejto značke tradične naklonený," konštatoval začiatkom marca analytik Slovenského automobilového inštitútu Martin Jesný. No celkom skoro zdroje priamo z automobilky potvrdili, že Nemci favorizujú Poľsko.

Východ krajiny by bol podľa Jesného veľmi vhodnou lokalitou. Z východu Slovenska je cez Miskolc dobrá dostupnosť na maďarskú diaľnicu a okrem iného  aj fabriku Mercedesu v Kecskeméte. "To spolu s dostupnosťou ďalej na západ Európy by bolo zaujímavé aj v príprave výstavby motorárne, ktorá by zásobovala viacero závodov. Potenciálne aj možnú ďalšiu budúcu továreň, ktorú chcel Mercedes stavať v Rusku, no pre problémy trhu ju oddialil," hovoril vtedy Jesný. V maďarskom závode Mercedes vyrába model B-triedy a štvordverové kupé CLA vrátane verzie shooting brake.

zdroj: BLOOMBERG