Máme tým samozrejme na mysli otázku, či sa novinka švédskej značky vyvinutá pod čínskou taktovkou a vyrábaná v továrni Tchaj-čou dostane do Európy. Na to vám v tejto chvíli spoľahlivú odpoveď nedáme, istá šanca na túto možnosť ale existuje. A nie je malá.

Volvo tiež patrí k automobilkám, ktoré pochopili, že s čisto elektrickými modelmi na starom kontinente nepochodí, zároveň ale stojí pred problémom pokutovania emisií, ktoré síce boli odložené, ale vyhnúť sa im zatiaľ nedá. A plug-in hybridný pohon, na ktorý sa navyše nevzťahujú dodatočne zavedené clá EÚ by mohol byť riešením. To neznamená, že sa nová XC70 určite na Slovensku objaví, ale dávalo by nám to zmysel.

Super-hybrid

Druhým silným signálom je fakt, že Volvo predstavuje novú XC70 aj na národných európskych stránkach! A síce upozorňuje, že vozidlo bolo vyvinuté pre Čínu, ale tiež dodáva, že „v ďalšej fáze budú zisťovať, aký by bol o neho záujem na ďalších trhoch“.

Novinka koncernu Geely je postavená na takzvanej „super-hybridnej platforme“ SMA (Super Hybrid Architecture). Výsledkom je SUV s dĺžkou 4815 mm, šírkou 1890 mm, výškou 1650 mm a rázvorom 2895 milimetrov. Dizajnom pripomína novú elektrickú EX90, je však výrazne menšia.

Efektivita na prvom mieste

Na fotografiách to nie je vidieť, ale návrhári použili bezrámové okná, takže aj preto sú vonkajšie spätné zrkadlá uchytené v spodnej časti dverí. K nim sa sluší dodať, že dostali tiež elektricky výsuvné kľučky. Zadné partie asi nie sú príliš prekvapivé, ak poznáte súčasnú produkciu značky, ale jeden detail stojí za pozornosť. Zadný stierač. Vidíte ho? Vlastne asi nevidíte, ale je tam. Len je ukrytý pod zadným spojlerom, ktorý predlžuje strechu.

Základom plug-in hybridného pohonu XC70 je 1,5-litrový preplňovaný benzínový štvorvalec pracujúci v Millerovom cykle a s priamym vstrekovaním. Produkuje relatívne skromných 163 koní a 255 newtonmetrov a výrobca sa pochválil tepelnou účinnosťou až 44 percent.

Až štyri motory

So spaľovacou jednotkou je spojený elektromotor s výkonom 60 kilowattov, teda 82 koní. Jeho úlohou je štartovanie agregátu, predovšetkým ale funguje ako generátor elektrickej energie. O pohon prednej nápravy sa stará druhý elektromotor naladený na 146 koní a tiež tretia elektrická jednotka s výkonom 212 koní. Inak povedané, máte pred sebou v zásade elektrickú štvorkolku so systémovým maximálnym výkonom 358 koní.

Prečo tá poznámka „v zásade“? Pretože štvorvalec tu nie je len na dobíjanie! Nová XC70 je nastavená tak, že zadný elektromotor slúži len v prípade potreby pohonu 4x4. Benzínový motor má k dispozícii trojstupňovú prevodovku DHT, takže sa dokáže priamo zapojiť do pohonu predných kolies od rýchlosti 20 kilometrov za hodinu a auto ponúka celkovo až sedem rôznych hybridných prevádzkových režimov.

Veľkosť prídavnej trakčnej batérie zatiaľ nepoznáme, asi však nebude úplne malá. Toto Volvo by malo v čisto elektrickom režime zvládnuť 200 kilometrov podľa čínskej metodiky CLTC, takže až 165 km podľa WLTP. To by znamenalo, že v aute je akumulátor s kapacitou okolo 30 kilowatthodín, možno dokonca o niečo väčší. Celkovo výrobca hovorí o dojazde 1200 kilometrov a zaujímavá je tiež spotreba v režime s vybitou batériou. Podľa WLTC vychádza na 5,85 litra benzínu na 100 kilometrov.

Predaj nového Volva XC70 štartuje v Číne na prelome augusta a septembra. Základná cena by mala byť na úrovni zhruba 360 tisíc jüanov, v prepočte 42 800 eur.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 21 obrázkov

zdroj: Volvo