Podobnosť síce nieje stopercentná, no isté črty spolu určite zdieľajú.

BMW Z13 predstavili ešte v roku 1993 na autosalóne v Ženeve. Jeho vývoj, samozrejme, siaha až do 80. rokov minulého storočia. BMW chcelo dokázať, že luxus jeho veľkých sedanov je možné vtesnať aj do malého auta. Mestské auto malo svojim majiteľom poskytnúť dostatok priestoru, no zároveň spotrebovať menej paliva a uľahčiť parkovanie.

Zabudnutý koncept vznikol v dnes už zaniknutej divízii BMW Technik. Jeho samotná konštrukcia je mimoriadne ľahká. Auto vážilo len 832 kg. Pod kapotou nebol elektromotor. V zadnej časti je uložený 1 litrový agregát z motocykla. Jeho výkon dosahoval 60 kW (82 k). Výkon prechádzal na zadné kolesá prostredníctvom prevodovky CVT. Malý koncept dosahuje priemernú spotrebu 5,5 l/100 km.

Rozvrhnutie interiéru bolo v štýle 1 2. To znamená, že vodič bol v prednej línii sám. Za vodičom bolo miesto ešte pre dve osoby. Noha zadných pasažierov však siahali až ku vodičovi. Vďaka tomu koncept ponúkal takmer bezkonkurenčný priestor. Vôbec nie je vylúčené, že tento koncept sedenia pochádzal z inšpirácie v McLaren F1, ktorý vznikal tiež koncom 80. rokov.

Koncept Z13 mnohí označujú ako premárnenú príležitosť. BMW mohlo už v roku 1993 vstúpiť do segmentu malých mestských vozidiel.

Interiér konceptu obsahoval niektoré prvky, ktoré sú dnes bežnou súčasťou výbavy.

Z13 prišla dokonca s prvými pokusmi o konektivitu. Na palube bola satelitná navigácia, telefón alebo fax.

Koncept bol veľmi blízko k sériovej výrobe, no BMW nakoniec kúpilo MG-Rover Group. Pod nemeckú nadvládu sa tak dostalo MINI. Z13 ako malé mestské auto bola odrazu nepotrebné.

Ani po dizajnovej stránke nie sú tieto dve autá úplne odlišné. Dizajnéri sa pri tvorbe i3 evidentne inšpirovali 20 ročným konceptom. Ide napríklad o A stĺpiky alebo celkový dojem zo zadnej časti. Je teda možné, že zabudnutý koncept sa predsa len dočkal sériovej podoby...

Zdroj: bimer-mag.com, jalopnik.com

Prečítajte si aj:  Test jazdenky BMW 525d (E60)

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov