Po novom sa to asi zmení. Pri dani z luxusu sa okrem výkonu zohľadňuje aj vek auta. Poplatky trochu klesli pri bežných autách, pri silnejších narástli. Čo ďalej? Časť poplatku sa bude platiť pri každom prepise! Ako to má fungovať sme už spomínali v článku o zmenách v autodani.

Auto je už pre bežného človeka luxus

Koľko peňazí štát cicia z vodičov asi netreba rozprávať. Platíme skryté dane z paliva. PZP čaká nárast cien o 8 %. Vo väčších mestách sa zavádza parkovacia politika výhodná pre súkromné spoločnosti. Štát sa hrdí priemernou mzdou cca 900 € v hrubom. Opakujem priemernou! No mnoho rodín nemá reálny príjem ani 500 eur. Z toho treba platiť výdavky domácnosti. Čo ostane na konci mesiaca? Akurát tak oči pre plač. Auto je pre bežného človeka už dávno luxus! Tí hore si to neuvedomujú, resp. to nechcú vidieť.

Internet má veľkú silu. Občania majú právo vyjadriť nespokojnosť! 

V Poľsku budú mať od nového roku podobný systém registračných poplatkov. Jedinou väčšou odlišnosťou je, že budú zvýhodňované nové autá, nie staré. A to sa mnoho Poliakom nepáči. Keby mali na nové auto, tak si ho kúpia. Druhá, menšia odlišnosť je, že daň je od objemu nie od výkonu. Čiže pre malé turbo-eko málolitrážne motory je to plus. Ak rozumiete aspoň trochu po poľsky, pozrite si video. Sú tam pekne zhrnuté dôsledky tohto „neuváženého“ rozhodnutia politikov. Okrem iného spomínajú, že budú autá registrovať v Čechách, budú sa opäť prerážať a prevárať VIN-ká, a budú sa lepiť ešte väčšie skladačky ako doteraz... K problematike sa vyjadril každý, kto má vlastný YouTube kanál so zameraním auto-moto.

Video má za dva dni pol milióna pozretí. To na Slovensku nedá ani najväčšia hviezda na rapovej scéne. Pravda, ich je 40 miliónov, ale aj tak. Fakt, že pribúdajú, alebo sa zvyšujú nové dane a odvody, je jasným dôkazom, že štát nevie hospodáriť efektívne. Máme preto trpieť všetci? Myslím si, že nie. Združenie automobilových dopravcov – Česmad, už avizovalo nespokojnosť s návrhom o zdvihnutí odvodu z neživotného poistenia. Je preto možno očakávať rozsiahly protest kamionistov a autobusárov. Možno by nebolo zlé spojiť sily, a vyriešiť i tento problém, ktorý sa dotkne skoro všetkých. Predsa všetci chceme žiť lepšie.