Prvé kúsky dodali v piatok 28. júla v americkom meste Fremont, v štáte Kalifornia. Spolu s tým odhalili nové špecifikácie a ceny, ktorými šokovali nielen zákazníkov, ale aj analytikov. Len nedávno sme priniesli informácie a detaily o interiéri modelu Tesla 3. A teraz je tu celé auto a jeho prvé foto.

Teslu model 3 si budete môcť kúpiť v 2 verziách, s kratším a dlhším dojazdom. Lacnejšia začína, tak ako bolo sľubované, v prepočte na necelých 30-tisíc eur bez dane!

Teslu 3 je tak možné objednať v 2 verziách. Prvá je k dispozícii od necelých 30-tisíc eur (35-tisíc dolárov). Ponúkne dojazd 354 km (220 míľ), zrýchlenie z 0 na 100 km/h za približne 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť takmer 210 km/h (130 mph). Model s predĺženým dojazdom Long Range má dojazd takmer 500 km (310 míľ), zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a maximálnu rýchlosť 225 km/h (140 mph). Jeho cena štartuje na 37 500 eur (44 000 dolárov) bez dane.

Tesla tiež musí rozšíriť množstvo Superchargerov po celom svete.

Čakacia doba takmer rok a pol

Tesla zatiaľ vyrobila len 50 kusov modelu 3. Z toho prvých 30 je určených špeciálnym zákazníkom (interní zamestnanci). Zvyšných 20 určili pre validáciu na trh (testovacie účely). Noví "skutoční" zákazníci budú musieť na novinku čakať ešte veľmi dlho. Tesla tvrdí, že ak si model 3 objednáte dnes, dostanete ho najskôr koncom budúceho roka. Čakacia doba je tak takmer 1 a pol roka, alebo 18 mesiacov.

Naproti tomu, ak sa zákazník rozhodne pre model S alebo X, počká si na ne len do budúceho mesiaca. Prvý vyrobený kus putoval priamo šéfovi firmy Elonovi Muskovi. Člen predstavenstva Steve Jurvetson „postol“ na Twitter fotku svojho piateho vyrobeného kusu v bielej farbe.

Interiér novinky Tesla model 3.

Musk pri predstavení vyzdvihol bezpečnosť modelu, keď ho porovnal s Volvom S60. Podľa niektorých jedno z najbezpečnejších vozidiel na trhu označil za „druhé najbezpečnejšie vozidlo na svete“, čím chcel vyzdvihnúť bezpečnosť novinky. Koncom budúceho roka plánujú vyrábať až 10-tisíc modelov za týždeň, čo je obrovský nárast. Do konca budúceho roka tiež plánujú strojnásobiť počet špeciálnych Tesla nabíjačiek - Superchargerov na Zemi. Čo si o tomto smelom pláne myslíte vy? Splní Musk svoje vyhlásenia?