Názvami typov dávajú automobilky neraz najavo, ako sú spokojní s dopytom po nich. V ostatnom čase sme viackrát videli použitie slávneho mena na celkom inom vozidle než bol originál. To sa deje pre dva dôvody - snaha zosurfovať už vyskúšanú dobrú vlnu, a tiež snaha šetriť poplatky za celosvetovú registráciu ochrannej známky mena. No deje sa aj opačný scenár, kedy sa namiesto ďalšej generácie rovnakého mena dočkáme premenovania. Najnovšie sa pre tento krok rozhodol Renault.

Francúzska automobilka počas minulého týždňa odhalila meno pripravovaného stredne veľkého SUV, rozhodla sa ho pokrstiť Renault Austral. V ponuke nahradí doterajší Kadjar. Pôjde pritom o jeho priameho nástupcu a opäť využije viac-menej rovnakú techniku ako koncernový súrodenec Nissan Qashqai, ktorý dostal nedávno tretiu generáciu.

Nissan aj Peugeot predávajú crossovery podstatne lepšie

Dôvodom premenovania je podľa všetkého nespokojnosť výrobcu s komerčnými výsledkami SUV. Kadjar v Európe prekonáva veľká časť konkurencie. V roku 2019 predal Renault na starom kontinente 110 013 kusov typu Kadjar, japonský príbuzný dosiahol dvojnásobok. S celkovým objemom 194 763 áut bol takmer dvakrát úspešnejší aj hlavný francúzsky súper Peugeot 3008.

V rámci oznámenia mena sme sa dozvedeli, že Austral bude mať dĺžku 4,51 metra. Oproti súčasnému SUV bude teda mierne dlhší. V portfóliu s veľkou pravdepodobnosťou nahradí aj väčší typ Koleos, ktorý asi v ponuke značky skončí úplne. Stoja za tým slabé predaje. Z tohto typu predal Renault v roku 2019 v Európe iba 12 371 exemplárov. Peugeot 5008 si za ten čas kúpilo až 76 104 zákazníkov.

Renault tu dostal od ľudí jasné vysvedčenie. Spomínané typy mali viacero dôvodov, pre ktoré neboli schopné obhájiť cenu. Za väčšinou súperov zaostávajú kvalitou interiéru, ponukou pohonných agregátov (motorov a prevodoviek), naladením podvozka či technologickým vybavením. Austral preto bude musieť v týchto oblastiach zabrať, aby s ním mohol Renault dosiahnuť v rámci dôležitého a modelovo bohatého segmentu želané úspechy.

Naše hodnotenie Renaultu Kadjar a Renaultu Koleos z čias, keď to boli ešte horúce novinky si môžete pozrieť v nasledujúcich videorecenziách: