Koľko môže v Rusku existovať firiem zaoberajúcich sa výrobou neoficiálnych evidenčných čísel, vôbec netušíme. Zdá sa ale, že sa im momentálne celkom darí. Naznačuje to aspoň tamojšia stránka Gazeta.ru, ktorá tvrdí, že medzi občanmi ruskej federácie cestujúcimi do EÚ autom stúpol dopyt po ešpézetkách „v európskom štýle“.

Tabuľky predávané ako „suveníry“ na prvý pohľad vyzerajú ako z Nemecka, Veľkej Británie či iných európskych krajín, ak by ste ale mali možnosť pozrieť sa pozornejšie, respektíve rovno do kufra majiteľa takto upraveného auta, zistili by ste, že znaky na nových „suveníroch“ v podstate kopírujú pôvodné ruské evidenčné číslo.

Niečo podobné sa stalo nedávno i v Lotyšsku, kde ktosi privolal policajnú hliadku k ruskému Mercedesu. Jeho majiteľ vymenil značky za falošné tabuľky priamo na parkovisku supermarketu, do ktorého išiel nakupovať.

Keď ho policajti našli a skontrolovali mu auto, našli v ňom nielen pôvodné legálne ruské čísla, ale tiež hromadu ďalších duplicitných poznávacích značiek. Ako tento prípad dopadol, lotyšská stránka Delfi.lv síce nekonkretizuje, ale dodáva, že za montáž nelegálnych ŠPZ je pokuta stanovená na 55 až 140 eur.

Nejde pritom o ojedinelý prípad. Delfi pripomína, že len za prvé dva septembrové týždne lotyšskí policajti odhalili viac ako 30 podobných prípadov a doteraz boli z tohto obdobia zahájené tri trestné konania a viac ako 15 správnych konaní.

Vodiči svorne uvádzajú, že dôvodom inštalácie falošných evidenčných čísiel je snaha vyhnúť sa prípadnej agresii zo strany miestnych obyvateľov, ktorá by mohla byť namierená na šoférov či posádky áut s ruskou registráciou v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ťažko však povedať, či sa niečo také skutočne deje. Ani ruská Gazeta neuvádza konkrétne príklady, pri ktorých by malo dôjsť k popisovaným útokom, ponúka ale inú alternatívu.

Sada falošných značiek je v podstate lacná, Rusi za ňu platia v prepočte okolo 40 eur. Existuje pritom podozrenie, že kamerové systémy sú v Rusku nastavené tak, aby rozpoznávali určitý typ písma a tak je možné, že upravené poznávacie značky automatické záznamové zariadenia jednoducho nedokážu prečítať. Čo to znamená v úsekoch s meranou rýchlosťou, netreba asi vysvetľovať.

Gazeta pripomína, že „derusifikované“ tabuľky sú na domácich cestách pomerne obľúbené, z 90. rokov totiž pretrváva istý mýtus, že patria vozidlám špeciálnych služieb a sú tým pádom privilegované. Dopravní policajti údajne nemajú mať s takýmito číslami zľutovanie, vodičovi za ich použitie totiž hrozí pokuta v prepočte okolo 80 eur alebo zákaz riadenia na jeden až tri mesiace. Otázkou ale samozrejme je, ako horlivo tamojšie hliadky prípadné zákazy rozdávajú a či sa za prípadné všimné do vrecka radšej nepozerajú na opačnú stranu ulice.

zdroj: Gazeta, Delfi