Internetová stránka ruského ekonomického a obchodného kanálu RBC oznámila, že Rusko v roku 2024 zavedie vyššiu než obvyklú maximálnu rýchlosť na práve budovanom hlavnom diaľničnom ťahu M-12 z Moskvy do Kazane, ktorý má byť postupne predĺžený až do Jekaterinburgu a Čeľabinska.

Táto trasa bude spoplatnená, zaujímavejšie na nej ale je, že má ponúknuť maximálnu rýchlosť posunutú zo 130 na 150 kilometrov za hodinu.

„Momentálne prebiehajú na tomto úseku práce, na M-12 je zamestnaných asi 15 tisíc ľudí,“ oznámil pred pár dňami ruský vicepremiér Marat Chusnullin. Cesta z Moskvy do Kazane bude otvorená na prelome rokov 2023 až 2024, bude mať 830 kilometrov a za každý kilometer vodiči zaplatia 2,50 rubľa (v prepočte aktuálne 4 centy), takže celý úsek ich vyjde na zhruba 33 eur.

Ako v rozhovore pre RBC potvrdil Chusnullin, nová diaľnica významne skráti čas zo súčasných 12 až 13 hodín na plánovaných šesť a pol hodiny, niečo také by ale nebolo možné bez zvýšenia povolenej maximálky.

„Zatiaľ jazdíme rýchlosťou 120 až 140 km/h, ale na niektorých úsekoch bude možné jazdiť až 150 kilometrov za hodinu,“ potvrdil v súvislosti s M-12 vicepremiér Chusnullin. Že nejde o názor jedného politika, potvrdzujú tiež slová šéfa dopravnej polície Michaila Černikova.

„Je potrebné zvýšiť rýchlosť na našich cestách, ktoré sú lepšie ako tie európske. Nie je tu veľa zákrut či oblúkov, sú to dobré rovné trasy. Prečo na nich neposunúť rýchlosť na 150 km/h, keď majú oddelené smery a sú k tomu vhodné klimatické podmienky,“ povedal nedávno Černikov a dodal: „Zvýši sa tým kapacita a vodiči stratia dôvod jazdiť agresívne. Ak môžete ísť 130 a v obmedzení len 90 km/h, budete sa snažiť to dohnať na úsekoch bez kamier. Preto bude rozumnejšie dohodnúť sa s vodičmi na zvýšení limitu a bude to i bezpečnejšie.“

Ešte raz pre istotu opakujeme, že Rusko týmto neobdivujeme. Slová niektorých jeho úradníkov ale naznačujú, že vodič nemusí byť vždy len lovená zver a dojná krava v jednom, aj keď práve tamojšia dopravná polícia má vo zvyku šikanovať šoférov a brať od nich úplatky vcelku bežne.