130 RS dostala z 1,3 litrového motora úctyhodných 103 kW (140 k)!

Výrobca údajne pripravuje limitovanú edíciu súčasnej Octavie RS s vyšším počtom koní. Informácie na verejnosť priniesol nemenovaný zdroj z vnútra automobilky. Výročná eresa dostane aj niekoľko dizajnových vylepšení. 

Zatiaľ nie je jasné, k akému zvýšeniu výkonu presne dôjde. Štandardná Octavia RS dnes ponúka 2,0 TSI so 162 kW (220 k), resp. 135 kW (184 k) v naftovej podobe TDI. Automobilka zvažuje dva scenáre nárastu výkonu. Slabším z nich je prepožičanie výkonu z VW Golf GTI Performance, ktorý disponuje rovnakým preplňovaným dvojlitrom so 169 kW (230 k). Druhou možnosťou je brutálnejšia porcia kW. Jej darcom by mal byť Seat Leon Cupra 280. Jeho agregát 2,0 TSI v Seate naladili na 206 kW (280 k). Silnejší motor budú samozrejme sprevádzať aj upravené brzdy spolu s podvozkom. Ako čerešničku Octavia dostane elektronický samosvorný diferenciál. 

Škoda Octavia RS teda môže dostať až o 60 koní viac, samosvorný diferenciál, upravený podvozok, lepšie brzdy a niekoľko drobných dizajnových zmien.

Škoda zatiaľ vznik silnejšej Octavie RS nepotvrdila ale ani nevyvrátila.

Dobrou správou je fakt, že Octavia by mala byť v oboch potencionálnych prípadoch lacnejšia. Cenou teda podlezie Golf GTI Performance (štandardná cena 27 920 €) aj Leon Cupra 280 (štandardná cena 27 820 €), nech si už výkon zoberie z ktoréhokoľvek z nich. Bližšie informácie o limitovanej edície Octavie RS sa dozvieme počas budúceho roka, kedy ju chce česká automobilka uviesť na trh. 

Zdroj: autoforum.cz

Prečítajte si aj:  Clio RS Monaco GP je sklamaním rovnako ako RS Gordini