Podľa prieskumu automobilky Ford sa až deväť z desiatich majiteľov elektromobilov odmieta vrátiť k spaľovaciemu motoru. Prieskumu sa zúčastnilo 10 000 respondentov.

Napriek nevýhodám elektromobilov na dlhých cestách sú s nimi majitelia viac, než spokojní. Podľa prieskumu automobilky Ford sa až deväť z desiatich majiteľov elektromobilov odmieta vrátiť k spaľovaciemu motoru. Prieskumu sa zúčastnilo 10 000 respondentov. Výsledkom je, že až 92% majiteľov elektromobilov plánuje kúpiť ďalšie auto s rovnakým pohonom. Zároveň väčšina majiteľov plug-in hybridov plánuje do budúcnosti nákup elektromobilu. Na druhej strane ale musíme podotknúť, že až 90% respondentov má doma aj druhé vozidlo so spaľovacím motorom. Práve to slúži ako prepravný prostriedok na dlhé vzdialenosti, všade inde postačí elektromobil. 


Z faktu, že väčšina majiteľov elektromobilov má doma aj „klasické auto,“ vyplýva, že nie všetci sú fanatici a zanietení ekológovia, ktorí odmietajú čokoľvek okrem „čistej“ elektrickej energie. O to väčšiu výpovednú hodnotu má prieskum spoločnosti Ford. Ak automobilky zvýšia dojazd dostupných elektromobilov ako sľubuje napr. Tesla s Modelom 3 (dojazd viac ako 320 km), tak masovému nasadeniu elektromobilov bude brániť už len malá sieť nabíjacích staníc. Navyše mnoho majiteľov si inštaluje na strechu svojich domov solárne panely a autá môžu dobíjať mimo rozvodovú sieť.


Musím povedať, že som prekvapený, aké percento majiteľov je spokojných s elektromobilmi. Najmä keď si spomeniem na prieskum spoločnosti Polk z roku 2012, ktorý zisťoval spokojnosť majiteľov s hybridnými vozidlami. Len 35% majiteľov hybridov bolo ochotných kúpiť hybrid znova. Dôvod? Najmä nečakane vysoká spotreba bežných hybridov. S elektromobilmi je situácia zjavne odlišná.


A čo vy? Čakali ste takú veľkú spokojnosť majiteľov s elektromobilmi? 

Zdroj: greencarreports