Poďme však späť k téme článku. Autopilot je stále veľmi diskutovanou témou a na internete existuje viacero videí, ktoré zachytávajú nehody Tesly pri zapnutom móde Autopilot. Deje sa tak z viacerých dôvodov. Ako som už spomenul, Autopilot nie je plne autonómny, nie je ani dokonalý a ľudia v neho niekedy majú až prílišnú dôveru. Inak to nebolo ani vo videu nižšie, keď vodič danému režimu až priveľmi dôveroval, pričom nehode sa pravdepodobne dalo predísť. 

Aby sme však predišli zbytočným nedorozumeniam, tento článok nemá byť „hejtom“ na Autopilot, ide skôr o akýsi zdvihnutý varovný prst. Taktiež si pri novom aute v redakcii vždy rád vyskúšam všetky jeho vychytávky vrátane udržiavania v jazdnom pruhu a pod. Avšak vždy som v strehu, aby som vedel v prípade pochybenia systému zasiahnuť. A presne to mal spraviť aj vodič vozidla Tesla Model 3 vo videu. To zachytáva celú situáciu spolu s nehodou. Auto sa nachádza na úzkej ceste pričom je zapnutý Autopilot. Vodič (v tomto prípade len pasažier) zdá sa nevenuje pozornosť niečomu inému ako telefón a pod. a ruky má položené na stehnách. Už v tom však môžeme nájsť prvý problém, nakoľko by ich mal mať pripravené aby mohol okamžite prevziať kontrolu nad vozidlom. 

Čo však prišlo potom nedáva veľký zmysel 

Nasledovala ostrá pravotočivá zákruta. Prejazd cez ňu Autopilot očividne zle prepočítal a auto sa v nedotáčavom šmyku začalo rútiť do lesa medzi stromy. Vodič však ostal v kľude a systému asi stále veril, nakoľko napriek zjavnej nedotáčavosti auta sa neunúval ani chytiť volant a snažiť sa nehode zabrániť. Resp. nejaký pokus tam bol, no už keď bolo auto takmer v stromoch a tým pádom bolo neskoro. No je pre mňa nepochopiteľné prečo vodič nereagoval skôr. Nehoda sa našťastie nestala vo vysokej rýchlosti, a tak sa nikomu nič vážne nestalo. Za iných okolností to však mohlo dopadnúť oveľa horšie. Plynie však z toho ponaučenie a síce, že ešte nežijeme v dobe keď by autá disponovali plne autonómnymi systémami a aj keby, treba byť vždy obozretný, dávať pozor na cestu a byť pripravený zasiahnuť. Ani milión aktivovaných asistenčných systémov a režimov totiž nezaručuje, že nemôžu zlyhať a vy nehavarujete.

KTO MAL PODĽA VÁS NA DANEJ NEHODE VÄČŠÍ PODIEL VINY?
  • Autopilot ( 23% )

     

  • Vodič ( 77% )

     

Odpovedalo 214 ľudí  

Video: Empty Road